1. Systematic list of Estonian fishes

2. Species:

3. Alphabetic list of Estonian fishes

Fish

 

Systematic list of Estonian fishes

 


Supraclass: AGNATHA

Class: Pteraspidomorphi

I Order: PTEROMYZONTIFORMES

1. Lampreys, Petromyzonidae

1. Sea Lamprey, Petromyzon marinus L.
2. River Lamprey (Lampern), Lampetra fluviatilis (L.)
3. Brook Lamprey, Lampetra planeri (Bloch)


Supraclass: GNATHOSTOMATA

Class: Actinopterygii

II Order: ACIPENSERIFORMES

1. Sturgeons, Acipenseridae

1. Sturgeon, Acipenser sturio L. 


III Order: CLUPEIFORMES

2. Herrings, Sprats, Clupeidae

2. Baltic Herring (Atlantic Herring), Clupea harengus membras L.
3. Sprat (European Sprat), Sprattus sprattus balticus (Schneider)
4. Twaite Shad, Alosa fallax (Lacépéde)


3. Anchovies, Engraulidae

5. European Anchovy, Engraulis engrasicholus (L.)


IV Order: SALMONIFORMES

4. Salmons, Trouts, Salmonidae

6. Salmon (Atlantic Salmon), Salmo salar L. 
7. Sea Trout, Salmo trutta trutta L.
7a. Brown Trout (Brook Trout), Salmo trutta trutta morpha fario L.
8. Rainbow trout, Oncorhynchus mykiss (Walbaum)
9. Vendace (European Whitewish), Coregonus albula (L.)
10. Peled (Northern Whitewish), Coregonus peled (Gmelin)
11. Powan (Pollan, Whitefish), Coregonus lavaretus lavaretus (L.) 
11a. Lavaret (Pollan, Powan), Coregonus lavaretus maraenoides Poljakow 
12. Grayling, Thymallus thymallus (L.)


5. Smelts, Osmeridae

13. Smelt (European Smelt), Osmerus eperlanus eperlanus (L.)
13a. Sparling, Osmerus eperlanus eprlanus morpha spirinchus (Pallas)


6. Pikes, Esocidae

14. Pike (Northern Pike), Esox lucius L.


V Order: ANGUILLIFORMES

7. Eels, Anguillidae

15. Eel (European Eel), Anguilla anguillia (L.)


VI Order: CYPRINIFORMES

8. Roaches, Carps, Breams and allies Cyprinidae

16. Roach, Rutilus rutilus rutilus (L.)
17. Dace, Leuciscus leuciscus (L.)
18. Chub, Leuciscus cephalus cephalus (L.)
19. Ide (Orfe), Leuciscus idus idus (L.) 
20. Minnow, Phoxinus phoxinus phoxinus (L.)
21. Rudd (Red-eye), Scardinius eruthrophthalmus (L.)
22. Asp (Chrup), Aspius aspius aspius (L.)
23. Moderlieschen, Leucaspius delineatus delineatus (Heckel)
24. Tench, Tinca tinca (L.)
25. Gudgeon, Gobio gobio gobio (L.)
26. Bleak, Alburnus alburnus (L.)
27. Bleak, Alburnoides bipunctatus (Bloch)
28. Silver Bream (White Bream, Bream-flat), Blicca bjoerkna bjoerkna (L.)
29. Bream (Freshwater Bream), Abramis brama (L.)
30. Vimba (Vimba Bream), Vimba vimba vimba (L.)
31. Knife (Ziege), Pelecus cultratus (L.)
32. Crucian (Crucian Carp), Carassius carassius (L.)
33. Gibel Carp (German Carp), Carassius auratus gibelio (Bloch)
34. Carp, Cyprinus carpio L.


9. Loaches, Cobitidae

35. Spined Loach, Cobitis taenia L.
36. Weather-fish (Pond Loach), Misgurnus fossilis (L.)


10. Stone Loaches Balitoridae

37. Stone Loach, Nemacheilus barbatulus barbatulus (L.)


VII Order: SILURIFORMES

11. Sheatfishes Siluridae

38. Wels, Silurus glanis L.


VIII Order: BELONIFORMES

11. Garfishes, Belonidae

39. Garfish (Garpike), Belone belone (L.)


IX Order: GADIFORMES

12. Cods, Burbots, Gadidae

40. Burbot, Lota lota lota (L.)
41. Pollak, Pollachius pollachius (L.)
42. Cod (Atlantic Cod, Baltic Cod), Gadus morhua callarias L.


13. Rocklings, Phycidae

43. Four-bearded Rockling, Rhinonemus cimbrius (L.)


X Order: GASTROSTEIFORMES

14. Sticklebacks, Gasterosteidae

44. Three-spined Stickleback (Stickleback), Gasterosteus aculeatus L. 
45. Nine-spined Stickleback (Tenspined Stickleback), Pungitius pungitius pungitius (L.)
46. Fifteen-spined Stickleback, Spinachia spinachia (L.)


15. Pipefishes, Syngnathidae

47. Straight-nosed Pipefish, Nerophis ophidion (L.)
48. Deep Snouted Ninefish (Broadnosed Pipefish), Syngnathus typhle (L.)


XI Order: PERCIFORMES

16. Perches, Percidae

49. Pike-perch, Stizostedion lucioperca (L.)
50. Perch (European Perch), Perca fluviatilis L.
51. Ruff (Pope), Gymnocephalus cernus (L.)


17. Blennies, Stichaeidae

52. Snake Blenny, Lumpenus lampretaeformis lampretaeformis (Walbaum)


18. Butterfishes, Pholidae

53. Butterfish (Gunnel), Pholis gunnellus (L.)


19. Eelpouts, Zoarcidae

54. Eelpout (Viviparous Blenny, Greenbone), Zoarces viviparus (L.)


20. Sandeels, Ammodytidae

55. Small Sandeel, Ammodytes tobianus (L.) 
56. Greater Sandeel, Hyperoplus lanceolatus (Le Sauvage)


21. Gobies, Gobiidae

57. Black Goby, Gobius niger L.
58. Sand Goby, Pomatoschistus minutus minutus (Pallas)
59. Common Goby, Pomatoschistus microps microps (Kröyer)
60. Two-spotted Goby, Coryphopterus flavescens (Fabricius)


22. Mackerels Trichiuridae

61. Mackerel (Atlantic Mackerel), Scomber scombrus L.


23. Swordfishes, Xiphiidae

62. Swordfish, Xiphias gladius L.


XII Order: SCORPAENIFORMES

24. Sea-scorpions, Cottidae

63. Four-horned Sculpin (Four-horned Sea-scorpion), Triglopsis quadricornis quadricorniis (L.)
64. Bull-rout (Sea Scorpion, Fatherlasher, European sculpin, ulke), Myoxocephalus scorpius scorpius (L.)
65. Sea Scorpion (Longspined Fatherlasher), Taurulus bubalis (Euphrasen)
66. Sculpin (Bullhead, Miller's thumb), Cottus gobio L.


25. Lumpsuckers, Cyclopteridae

67. Lumpsucker (Lumpfish), Cyclopterus lumpus L.


26. Sea-snails, Liparidae

68. Sea-snail, Liparis liparis barbatus Ekström


XIII Order: PLEURONECTIFORMES

27. Turbots, Scophthalmidae

69. Turbot, Scophthalmus maximus (L.)


28. Flounders, Pleuronectidae

70. Dab (Sand-dab), Limanda limanda (L.)
71. Plaice, Pleuronectes platessa (L.)
72. Flounder (European Flounder, Fluke), Platichthys flesus trachurus (Duncker)