Mudakonn

Liiginimi eesti keeles Harilik mudakonn
Liiginimi ladina keeles Pelobates fuscus
Suurus Kehapikkus kuni 8 cm, tavaliselt väiksemad.
Levik
Levinud Kesk-Euroopast Lääne-Siberi ja Kaspia mereni. Eesti on liigi levila põhjapiiril, neid leidub siin põhimõtteliselt vaid Kagu-Eestis.
Arvukus Eestis vähearvukas ja haruldane.
Elupaik ja eluviis Elupaigana eelistab väikeste puhaste veekogudega niidualasid või ülesharitud põllumaid, kus oleks hea maasse kaevuda. Varjatud eluviisiga, tegutseb vaid öösiti. Päeval on pinnasesse kaevunud. Talvituvad üksikult, kuni 1,5 m sügavusele pinnasesse kaevunult.
Toitumine Mudakonnad otsivad toitu vaid öösiti, toiduks on igasugused selgrootud (eeskätt sipelgad, jooksiklased ja ämblikud).
Sigimine Kudemiseks sobivad madalad, lopsaka taimestikuga veekogud - väikesed tiigid, lombid või järved, mis soojenevad kevadel kiiresti.
Emane koeb jämeda 50-100 cm pikkuse lindina 1000-3500 muna. Lindi jämedus on 2 cm.
Kasv ja areng Kullesed kooruvad 4-10 päeva jooksul. Nad elavad avavees ja on enamasti veekogu pinnalt hästi näha. Häirimise korral sukelduvad ja peituvad mudasse. Moone võtab aega 2-5 kuud, osad kullesed ka talvituvad. Äsja moondunud mudakonnad on 2-4 cm pikkused. Saavad suguküpseks 1-2aastaselt. Võib looduses elada kuni 10aastaseks.
Ohustatus ja kaitse Kuulub II kaitsekategooriasse, on Eestis väljasuremisohus, sest levila on killustunud ja asurkonnad äärmiselt väikesed. Seda on põhjustanud sobivate kudemistiikide kadumine maastikult ja endiste põllumaade võsastumine.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti kahepaiksete süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate kahepaiksete liiginimekiri