Leethiir

Liiginimi eesti keeles Leethiir
Liiginimi ladina keeles Myodes glareolus
Rahvapäraseid nimesid Tuhnija metshiir
Suurus Tüvepikkus 80-109 mm, saba 40-58 mm. Kaal 18-37 g.
Levik ja arvukus
Levinud pea kõikjal Euroopas ja Lääne-Siberis, puududes vaid tundraaladel ja osades Vahemere äärsetes piirkondades. Eestis üks arvukamaid imetajaid, levinud nii mandril kui saartel.
Elupaik ja eluviis Asustab erinevaid puistuid, sh raiesmikke, põõsastikke ja metsaservi, kus on piisavalt rohurinnet. Avatud rohumaid väldib. Pesa rajab maa-alustesse urgudesse üle 20 cm sügavusele. Ronib hästi, võib asustada ka lindude pesakaste, kuid valdavalt tegutseb maapinnal. Aktiivne pimedal ajal.
Toitumine Valdavalt taimtoiduline. Põhitoiduks taimede rohelised osad, samuti seemned, marjad, tammetõrud ja seened, vahel putukad ja teised selgrootud. Kogub toiduvarusid urgudesse.
Sigimine Sigimishooaja algus sõltub ilmastikuoludest, üldiselt algab aprillis-mais ja kestab augusti-septembrini. Selle aja jooksul sünnib 4-5 pesakonda, kus on 1-7 poega (kuni 10). Tiinus kestab 16-18 päeva.
Kasv ja areng
Poegade eest hoolitseb ainult emasloom. Imetamine kestab 2 nädalat. Liigi arvukus kõigub 3-4-aastaste tsüklitena, suvine arvukus võib erineda 10 korda. Väiksema arvukuse korral saavutatakse suguküpsus juba samal suvel, suurema arvukuse korral aga pärast talvitumist.
Koht ökosüsteemis Looduslikeks vaenlasteks haukalised ja kakud, kellele leethiir võib olla kohati põhitoiduks. Samuti söövad neid väikekiskjad ja metssiga. Paljude haiguste, nt puukentsefaliidi levitaja ja looduslik reservuaar. Peetud metsakahjuriks, kuid tegelik negatiivne mõju väga väike.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis looduskaitse alla, on soodsas seisundis ja arvukas nii meil kui mujal Euroopas.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri