Kääbus-karihiir

Liiginimi eesti keeles Kääbus-karihiir
Liiginimi ladina keeles Sorex minutissimus (L.)
Rahvapäraseid nimesid Kääbushiir.
Kehamõõtmed Tüvepikkus 3,3-5 cm, sabapikkus 2,1...2,9 cm
Kehamass 1,5...4 g
Levik Eestis ja maailmas Ta on levinud kogu Põhja-Euroopast Ida-Siberini. Taiga- ja tundravöötmes. Eestis tavaline liik.
Arvukus Eestis Üpris tavaline liik.
Elupaik ja -viis Elupaigad on üsna mitmekesised, kuid siiski valdavalt lehtmetsad, puisniidud ja jõgede luhad. Kääbus-karihiire ööpäeva reziim seisneb lühikeste aktiivsusperioodide (mil toitub) vaheldumises sama lühikeste uneperioodidega. Üks katseloom magas 78 korda ööpäevas, mis tegi kokku 11 tundi ja 44 minutit. Loom toitus 121 korda ja sõi ära üle 10 g toitu, mis ületas 4,2 korda karihiire enda massi.
Toitumine Peamise toidu moodustavad putukad ja nende vastsed. Söömata ei suuda olla kauem kui 7...8 tundi. Ööpäeva jooksul söövad ära rohkem toitu kui ise kaaluvad.
Sigimine Sigimisperioodi algus ja lõpp on seni veel teadmata. Kääbus-karihiirel on aastas 1-2 pesakonda, 3..6 pojaga pesakonnas.
Areng Pojad sünnivad pimedate ja paljastena. Hiljemalt ühe kuu vanuselt iseseisvuvad. Sigimist alustavad kas sama aasta sügisel või järgmisel aastal.
Koht ökosüsteemis On tähtsal kohal mitmete putukate arvukuse reguleerijatena. Põhilised vaenlased on kullilised ning nirk ja kärp.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti imetajate süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate imetajate liiginimekiri