Lesta omapäraks on silmade asetsemine keha ühel
küljel, sagedamini parempoolsel. Lest elab suurema osa elust ühe külje
peal, vaid varases nooruses ujub ringi kõht alaspidi, nagu enamus
teisi kalu. Lest on laia ja lapiku, veidi pikliku kehakujuga
põhjakala, kes ujub ringi ühe küljega vastu merepõhja liibudes. Tema
keha ülemine poole on tumedam, liivapruun kuni kollakashall, sageli
punakate või kollakate laikudega. Kõhtmine ehk alumine pool on kahvatu
ja valkjas. Lesta värvus varieerub sõltuvalt merepõhja iseloomust,
tumedate kivide ja adru vahel elades võivad nad olla ka peaaegu
mustad.
Lest on merekala, keda võib leida kogu Eesti rannikuvetest, kuid teda esineb piirkonniti erineval hulgal. Lest elutseb kuni 40 m sügavuses, liivasel või savisel põhjal. Mõnikord harva võib ta tungida ka jõgede suudmealadele. Lest elab üksikult ning on küllaltki liikuva eluviisiga, parvedesse kloonduvadsuvel intensiivse toitumise perioodil ja kudemispaikades. Kudemispaiga otsinguil võib ta läbida ka pikki vahemaid.
Vastavalt erinevatele kudemispaikadele, jaotatakse meie lestad 2 rassi:süvikukudulestad ja rannikukudulestad. Esimesed siirduvad kudema Gotlandi süviku piirkonda, teised koevad aga madalatel rannikualadel, 4...22 m sügavusel. Erinevused ilmnevad ka kudemisajas ja marja arengus. Süvikusse rändajad koevad aprillis-mais ning nende mari on vabalt vees hõljuv, rannikul kudejad koevad mais-juunis, nende mari on väiksem ja kandub kivide alla ning areneb seal. Lesta marja areng kestab sõltuvalt veetemperatuurist 5...10 päeva. Vastse areng on omapärane. Vaatamata oma lapikule kehale täiskasvanueas, näevad lesta vastsed välja nagu teistelgi kaladel ning nad ei sarnane sugugi oma vanematega. ~ 1 cm pikkuselt toimub vastse elus moone: nimelt rändab ta üks silm keha pealmisele poolele teise silma kõrvale, mille tulemusena asuvadki lesta silmad keha ülemisel küljel. Kuni moondeni hõljuvad vastsed vees ringi, peale moonet laskuvad aga merepõhja nagu täiskasvanud lestale kohane. Maimu ülemine, silmadega pool tumeneb, alumine jääb heledaks.
Noored lestad toituvad surusääsklaste vastsetest ja pisivähilistest. Alates 7...8 eluaastast toiduvalik muutub. Nüüd saavad eelistatuks limused ja väikesed kalad. Lesta eluiga võib küündida 16 eluaastani.
Lest on rannarahva toidus olnud üks tähtsamaid kalu juba kaua aega ja on seda ka praegu. Lesta liha on väga maitsev ning seda suitsutatakse, kuivatatakse või praetakse.
|
|
|
|