Aul

Liiginimi eesti keeles Aul
Liiginimi ladina keeles Clangula hyemalis
Rahvapäraseid nimesid Kõvakael, haul, oul, kakkaul, kaul, aavik, aulibe, kõvakaul
Kehamõõtmed Kehapikkus 39-47cm, tiibade siruulatus 65-82cm.
Kehamass 500-1100g
Levik Suur Järvistu Põhja-Ameerikas ja Euraasia tundrad. Euroopas talvituvad Läänemere rannikul.
Arvukus Suvel kohatakse teda harva, arvukaim on ta kevad- ja sügisrände ajal. Arvatakse, et Eestist rändab läbi mitu miljonit auli. Soojematel talvedel talvitub Eesti rannikuvetes 100 000-500 000 tuhat isendit.
Elupaik ja -viis Tegutseb avamerel, pesitseb tundrajärvede ääres. Võib pikaks ajaks vee alla sukelduda.
Ränne Läbirändaja.
Toitumine Toitub merepõhja selgrootutest, eriti limustest. Sukeldub kuni 60m sügavusele, kuid enamasti toitub siiski veepinna lähedal.
Pesitsemine ja areng Pesitseb tundravööndis. Eestis ei pesitse. Pesa ehitatab veekogu kaldale lohku, mis vooderdatakse taimedega. Emane muneb 6-8 oliivikarva muna ning haub neid üksi 24-29 päeva. Pojad on pärast koorumist kohe võimelised ise ujuma ja toitu otsima, kuid veedavad veel 5-6 nädalat ema järelvalve all, kuniks õpivad lendama.
Looduslikud vaenlased ja konkurendid
Avamerelinnuna tulevad täiskasvanud aulile looduslike vaenlastena arvesse vaid merekiskjad, poegadele ja munadele on ohtlikud eelkõige kajakad.
Ohustatus ja kaitse Aul ei ole Eestis looduskaitse all, kuid väheneva arvukuse tõttu on paigutatud IUCNi kategooriasse "ohualtid". Palju aule sureb kalurite nootades, tuhandeid aga naftareostuse tagajärjel.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri