Väike-kirjurähn

Liiginimi eesti keeles Väike-kirjurähn
Liiginimi ladina keeles Dryobates minor
Rahvapäraseid nimesid Väike rähn, väike rui, hähn, tikk, tikas, puutikka, kirev rähn, verev rähn, kirju rähn, kirirähn, kirju tikas, kiritikk, haar, häär.
Suurus Kehapikkus 14-16,5 cm, tiibade siruulatus 24-29 cm, kaal 20-28 g.
Levik Levinud kogu Euraasias Portugalist, Inglismaast ja Skandinaaviast Kamtšatka ja Jaapanini. Isoleeritud populatsioon asub ka Põhja-Aafrikas Alžeerias ja Tuneesias. Eestis kõikjal üldlevinud haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 3500 - 5000 haudepaari.
Elupaik
Elab peamiselt vanemates leht- ja segametsades, parkides, puisniitudel, puuderibades ja aedades. Sageli veekogude äärsetes puistutes. Asustab ka väikese pindalaga sobivaid puistuid. Suurtes metsamassiivides esineb rohkem servaaladel. Eelistab majandamata metsi, kus on vanu ja surnud seisvaid puid.
Ränne Peamiselt paigalind, kuid pesitusvälisel ajal toimuvad hulguliikumised ja sügisel (peamiselt septembris ja oktoobris) ka ränne. Talveks saabub Eestisse hulgaliselt külalisi põhja ja kirde poolt.
Toitumine Toiduks on koorealused mardikad (siklased, üraskid) ning hobusipelgad. Sügisel ja talvel sööb ka seemneid, kuid käbisid lüdida ei suuda.
Pesitsemine Pesitsusaeg algab isaslinnu tasase trummeldamisega kuival puuoksal, mis on palju nõrgema heliga kui suur-kirjurähnil. Pesaõõnsuse raiuvad harilikult lehtpuusse, enim meeldivad kuivanud ja poolkõdunenud haava- või lepatüved. Emaslind muneb mai lõpul 5-6 muna, mida haub 2 nädalat. Pojad saavad lendamise selgeks juuni lõpus või juuli alguses.
Ohustatus ja kaitse Kuulub kaitstavate lindude III kategooriasse. Ohuteguriks on vanade leht- ja segapuistute pindala vähenemine ning surnud puude eemaldamine metsamajanduse käigus.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri