Tuttlõoke

Liiginimi eesti keeles Tuttlõoke
Liiginimi ladina keeles Galerida cristata (L.)
Rahvapäraseid nimesid Pole teada.
Kehamõõtmed Kehapikkus 18...19 cm.
Kehamass Ligi 45 g.
Levik Palearktilise vööndi paras-ja palavvöötmes: Euroopas, Aasias ja Põhja-Aafrikas peaaegu ekvaatorini. Eestis hajusalt lokaalselt.
Arvukus Väiksearvuline. Eestis arvatakse pesitsevat 50-100 paari.
Elupaik ja -viis Enamasti karjamaadel, jäätmaadel, juurviljaaedades, varemete läheduses ja asulate servadel. Loodusega seotumalt lubjarikka või liivase pinnasega paikadel: kõnnumaad, liivikud, nõmmed, teede ümbrus. Talvel külmaga tuleb sageli külateedele. Tegutseb maapinnal, harva lendab hoonetele, veel harvem puudele. Jookseb kiiresti, jälgib alati hoolega ümbrust, tõstes ja langetades oma peasolevat suletutti. Lendab hästi, aga harva, sageli jääb märkamatuks. Kevadel on iseloomulik pesitsuseelne mäng: isaslind tõuseb õhku, lühike mängulend, ja laskub tulevase pesa asupaigale.
Ränne Areaali põhjaosas rändlind, lõunaosas paiga- või hulgulind. Eestis kas paiga- või hulgulind, talvel tuleb asulatesse.
Toitumine Mitmekesine: putukad, seemned ja mitmesuguste taimede rohelised osad. Nokib terava ja tugeva nokaga.
Pesitsemine Paarid moodustuvad juba märtsis. Pesa ehitatakse lagedale alale mõne kidura puhma varju, maapinnale. Sarnane põldlõokese pesale. Muneb alates mai esimesest poolest. Tavaliselt kaks kurna aastas. Esimeses 5, teises 3...4 muna. Haub emalind, 12...13 päeva.
Areng Esimesed pojad lahkuvad pesast juuni keskel, see on 9...10 päeva pärast koorumist. Sel ajal ei oska veel lennata, vanemad toidavad 16...18 päeva vanuseks saamiseni ja siis alustavad teise kurnaga.
Koht ökosüsteemis Väikese arvukuse tõttu erilist tähtsust ei oma.
Ohustatus ja kaitse Ei ole looduskaitse all.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri