Roohabekas

Liiginimi eesti keeles Roohabekas
Liiginimi ladina keeles Panurus biarmicus
Rahvapäraseid nimesid Roovilbas
Suurus Kehapikkus 14-15,5 cm, tiibade siruulatus 16-18 cm, kaal 11-21 grammi.
Levik Levinud suhteliselt katkelisel alal stepi-, kõrbe- ja vahemerelises vööndis peaaegu kogu Euraasias. Eestis levinud vastavalt sobivate pesitsuspaikade olemasolule.
Arvukus Eestis pesitseb 300 - 1000 haudepaari. Talvitub 200 - 1000 isendit.
Elupaik ja -viis Elutseb jõgede kaldapõõsastikes ja soostuvate veekogude roostikes või kaislates.
Ränne Üldiselt paigalind, kes võib vahel sooritada ka hulgurändeid.
Toitumine Toituvad mitmesugustest selgrootutest, peamiselt putukatest ja ämblikest, sügisel ja talvel ka taimsest toidust, nt seemnetest.
Pesitsemine ja areng
Ehitab oma keeruka pesa pilliroo- või kõrkjatihnikusse mätta või eelmise aasta taimevarte peale. Pesitsemine algab aprilli keskpaigas. Isased roohabekad ajavad pulmamängu ajal oma vuntsid turri ja demonstreerivad saba musta alapoolt. Emaslind ajab mängu ajal oma saba laiali, mõnikord sooritab ka tantsu. Pesa on sügav ja kausjas, ehitatud pilliroolehtedest ja teistest veetaimedest ning vooderdatud pillirooõite ja sulgede või karvadega. Kurnas tavaliselt 4-8 muna, mune haub enamasti emaslind. Haudumine kestab 10-14 päeva, toitmine 12-13 päeva, misjärel pojad lahkuvad pesast. Poegi toidavad mõlemad vanemad, hilisemat pesakonda võivad aidata toita noorlinnud. 
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu looduskaitse alla. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid mõnes piirkonnas võib arvukus olla languses märgalade kuivendamise või pilliroo eemaldamise tõttu.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri