Tutt-tihane

 

Tutt-tihane

Tutt-tihane on üsna pisike tihaslane, kes on hõlpsasti äratuntav tänu peas olevale musta-valgekirjule suletutile. Tema ülapool on pruunikashall ja alapool määrdunudvalge. Sugupooled on sarnased.

Liigi levila ulatub Euroopas Pürenee poolsaarest läänes kuni Uuraliteni idas. Eesti mandriosas on tegu üldlevinud ja sagedase haudelinnuga, kuid läänesaartel täieliku haruldusega. Tutt-tihased on tihedalt seotud männikutega, nii nagu musttihased kuusikutega. Seega elutsevad tutt-tihased igasugust tüüpi männimetsades. Kuuse- ja lehtmetsadesse satuvad nad suhteliselt harva, linnu ja asulaid nad aga lausa väldivad.

Tutt-tihased elutsevad meil aastaringselt ja kipuvad olema äärmiselt paiksed. Kui kevadel ja suvel kuuluvad nende menüüsse peamiselt putukad ja ämblikud, siis talvel nokivad nad okaspuude seemneid. Tutt-tihaste arvukus sõltub oluliselt talvistest tingimustest - karmidel talvedel hukkub neid palju. Nende arvukus taastub pärast selliseid talvi muidu suhteliselt hästi, aga intensiivse metsamajandusega kaasnevate probleemide tõttu on üleüldine arvukus siiski pigem langustrendis, seda nii Eestis kui ka Euroopas laiemalt. Seetõttu on liik Eestis hinnatud ohulähedaseks, kuid kaitse alla võetud ei ole.

Pesa ehitab tutt-tihane enamasti puuõõnsustesse, milleks kasutab sageli ära väike-kirjurähni ja teiste tihaste, eeskätt põhjatihase vanad pesakoopad, oksaaugud, puulõhed, ka pesakastid. Vahel on nad pesitsenud ka vanades oravapesades. Pesa ehitamiseks kasutatakse peamiselt sammalt ja kuivanud rohukõrsi, pesalohk vooderdatakse hoolikalt taimevilla, sambla, rohu, ämblikuvõrgu, karvade ja sulgedega. Kui pesa on valmis, muneb emane sinna 4-8 valget, roostepruunide pisilaikudega muna ning haub neid 13-16 päeva. Pärast koorumist toidavad poegi mõlemad vanalinnud. Pojad on pesahoidjad ja saavad lennuvõimeliseks 17-22 päevaselt, kuid sõltuvad pärast seda veel mõne nädala vanalindudest. Seejärel tegutsevad nad pesakonniti pesitsusterritooriumi lähemas ümbruses, segunedes juhuslikult ja lühiajaliselt ka teiste tihaste hulgusalkadega.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri