Kormoran

Liiginimi eesti keeles Kormoran
Liiginimi ladina keeles Phalacrocorax carbo
Rahvapäraseid nimesid Karbas, karpas, oherdi, kakerdaja, järvekukk, odami
Suurus Kehapikkus 77-94 cm, tiibade siruulatus 121-149 cm. Kaal 2,2-3,6 kg.
Levik Pesitseb merede, jõgede ja järvede läheduses üle kogu Euraasia, samuti Ida-Aafrikas, Austraalias ja Põhja-Ameerika idarannikul.
Arvukus
Eestis pesitseb 15 000 - 25 000 paari, talvitub 300 - 1000 isendit.
Elupaik ja -viis Pesitseb alati kalarikaste veekogude (jõed, järved, mered) läheduses, sagedasti suurte jõgede deltades kolooniatena. Võib ujuda, sukeldub väga hästi, küllaltki hea lendaja, aga purilendu ei kasuta. Maa peal seisab peaaegu püstiselt, kõnnib vaevaliselt. Päevase eluviisiga.
Ränne Areaali lõunaosas on tegu paigalinnuga, Euroopas, sh Eestis on kormoran rändlind. Kevadel saabub märtsi keskpaigast aprilli keskpaigani, sügisränne toimub juuli lõpust septembri keskpaigani.
Toitumine Kalatoiduline (särjed, mudilased jms), muu toit on ilmselt juhuslik (limused, putukad, taimed). Päevas sööb keskmiselt 500 g kala.
Pesitsemine ja areng
Pesad rajatakse kas maapinnale, põõsastele või puudele. Eesti asurkonna kolooniates on olnud mõnikümmend kuni veidi üle paari tuhande pesa. Emas- ja isaslind ehitavad vetikatest, okstest ja muust kättesaadavast suure, kuni meetrikõrguse pesakuhila, kuhu emaslind muneb aprillist juunini 3-5 muna, ühe iga 2-3 päeva tagant. Munad on pruunikasrohelised ja tihti vanemate väljaheidete paksu kihiga kaetud. Hauvad mõlemad vanalinnud 28-31 päeva. Haudumise ajal on munad jalgade peal. Pojad on peale koorumist abitud, neid toidavad mõlemad vanemad algul enda poolt seeditud toiduga, hiljem tahke toiduga. Lennuvõimeliseks saavad pojad ~50-päevaselt, vanematest sõltumatuteks 70 päeva pärast koorumist.
Suhe inimesega Kalurite poolt vaenatud liik, kelle arvukuse suur tõus on paljude arvates üheks kalavarude vähenemise põhjuseks.
Ohustatus ja kaitse Kaitsealuste lindude hulka ei kuulu ning arvukus on tõusuteel nii Eestis kui mujal maailmas.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri