Pöialpoiss

Liiginimi eesti keeles Pöialpoiss
Liiginimi ladina keeles Regulus regulus
Rahvapäraseid nimesid Käblik, kuldpea, idi, nõgeselind
Suurus Kehapikkus 8,5-9,5 cm, tiibade siruulatus 13,5-15,5 cm, kaal 4,5-7 grammi.
Levik Levinud Euroopas ja Aasias, samuti Atlandi ookeani saartel  (Kanaarid, Assoorid). Euroopas hõlmab levikuala enamuse maailmajao pindalast. Aasias on levik katkendlik, ulatudes Sahhalini ja Jaapanini. Eestis üldlevinud haudelind.
Arvukus Eestis pesitseb 200 000 - 300 000 haudepaari.
Elupaik ja -viis Pesitseb metsades, eelistades kuusikuid. Harva esineb ka suurtes parkides ja kalmistutel. Pesitsusajal elutseb paaridena, sügisel ja talvel hulgusalkades. Päevase eluviisiga.
Ränne Esineb Eestis aastaringselt. Osa isendeid rändab sügisel edelasse, pehmema kliimaga aladele. Asemele tulevad põhjapoolsemad pöialpoisid, kellest suur osa rändab läbi meie alade kaugemale edelasse, osa aga talvitub siin, liitudes talveks paigale jäävate kohalikega.
Toitumine Põhitoiduks on väikesed putukad, nende vastsed ja munad. Talvel toitub ka okaspuude seemnetest.
Pesitsemine ja areng
Pesa on kerakujuline ehitis, mis ripub kõrgel oksa küljes. Pesa ehitab emaslind ja kasutab selleks sammalt, samblikku, ämblikuvõrku, sisemuse vooderdab sulgedega. Pesa valmides muneb 7-13 punakat pruunikaspunase kirjaga muna. Kuna pesa on väike, munetakse munad mitme kihina. Haudumine kestab 14-17 päeva. Pärast koorumist toidavad poegi mõlemad vanalinnud. Pojad lennuvõimestuvad 16-21 päevaselt. Pärast pesast lahkumist jäävad nad veel mõneks ajaks pesa lähiümbrusesse.
Ohustatus ja kaitse Ei kuulu Eestis looduskaitse alla. Rahvusvaheliste ohuhinnangute järgi on liik soodsas seisundis, kuid langeva arvukusega. Karmidel talvedel hukkub suur osa põhjapoolsest asurkonnast, kuid sellised langused on lühiajalised ja populatsioon taastub kiiresti.

 

Loe lühiteksti ja vaata pilti!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik
2. Otsi liiginime järgi:
3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri