Kodukakk

 

Kodukakk

Kodukakk on keskmise suurusega, jässakas ja suure ümara peaga kakuline. Tema põhivärvus varieerub ruskest pruunikashallini, kogu sulestik on peeneviiruline ja tumehallide triipudega. Tal on vähese mustriga näoketas, kuid tema mustade silmade vahel on iseloomulik tume pikitriip. Samuti on tal laubal kitsad heledad "kulmud". Silmad on tal üleni mustad.

Kodukakud pesitsevad suuremas osas Euroopast, puududes vaid Islandil ja Iirimaal. Tema levila põhjapiir jääb Soome ja Skandinaavia lõunaosasse. Eestis on tegu meie kõige arvukama kakulisega, keda pesitseb siin hinnanguliselt 1500-2000 paari. Tänu sellele, aga ka tema eelistatud elupaigale on tegu meie kõige sagedamini kohatava kakulisega. Nimelt, nagu nimigi ütleb, asustab kodukakk eelkõige kultuurmaastikke, puutudes inimesega sagedasti kokku. Kodukakk väldib suuri metsamassiive ja elab pigem parkides, parkmetsades, taluõuede läheduses, põldudevahelistes metsatukkades jne.

Pesitsemiseks vajab kodukakk õõnsustega lehtpuid. Pesaõõnsuse tunneb ära eelkõige iseloomuliku vooderduse järgi, milleks on kuivatatud räppetompude pulbristatud mass ja kõdunenud puudelt kistud puru. Märtsi lõpus-aprilli alguses munevad 2-5 muna, mida hauvad ligikaudu neli nädalat. Kuna haudumine algab esimese munaga, kooruvad noored kakud  ükshaaval, vastavalt munemise järjekorrale.  Pojad hakkavad pesast väljas käima juba mai lõpus ja lennuvõimestuvad juuni keskpaigas. Emaslind hakkab jahil käima, kui kõik pojad on juba vähemalt 6-7 päevased, kuid püsib jahil olles pesa läheduses. Enne lennuvõimestumist ja viletsama lennuoskuse ajal turnivad pojad suures osas mööda puuvõrasid. Poegi toidetakse pärast pesast lahkumist 2-3 kuu jooksul kuni augusti lõpuni. Kui noored kakud iseseisvaks saavad, peavad nad leidma isikliku territooriumi. Kui ümberkaudsed kõik alad on hõivatud, siis võivad nad nälja tõttu hukkuda.

Kodukakk toitub põhiliselt närilistest, aga ka väiksematest või isegi kuni hakisuurustest lindudest. Samuti leidub tema menüüs konni, sisalikke, mutte ja isegi mardikaid.

Kodukakk kuulub III looduskaitsekategooriasse. Teda ohustab sobivate pesapuude mahavõtmine parkides, hukkumine elektriliinides ja kokkupõrgetes autoga. Pesitsusajal on ohuks pesarüüste väikekiskjate, eriti metsnugise poolt. Saatuslikuks võivad aga saada ka liigsed häiringud inimese poolt.

Loe täiendavat infot!
1. Eesti lindude süstemaatiline nimestik

2. Otsi liiginime järgi:

3. Siinkäsitletavate lindude liiginimekiri