Hanijalg
(Potentilla anserina)
pullirohi, seavööd, veemärsid, voolmerohud

Hanijalg on taluaedade murus ja linna haljasaladel silmapaistva õiega taimedest üks tavalisemaid. Ta kaunistab maad helekollaste suurte õitega ega pane pahaks ka seda, kui tema peal tallutakse. Hanijalg on tõesti üks vastupidav ja peaaegu kõigega leppiv taim. Ta võib kasvada nii soojas kui külmas, nii niiskes kui kuivas, nii toitaineterikkal kui -vaesel mullal, nii varjus kui lõõskava päikese käes. Tänu kõigele sellele on ta peaaegu kogu maailmas levinud. Ülemaailmse levikuga taimi nimetatakse kosmopoliitideks.

Nagu arvata võib on hanijalg kiire ja osav levija. Seemnest sirgunud hanijalad võivad juba teisel aastal kasvatada ligi meetripikkuse roomava varre. Neil maapealsetel võsunditel on palju sõlmekohti, mis kõik võivad juurduda ja anda uue taime. Taoline vegetatiivne paljunemine on iseloomulik ka näiteks aedmaasikale. Võsunditega paljunedes hõivab hanijalg kiiresti suured alad.

Tema iseloomulikeks tunnusteks on veel väga hambulise ja lõhestunud kujuga liitlehed, mis on alumiselt küljelt siidiselt läikivate karvadega kaetud. Ka need on ilusad, mistõttu hanijalg sobiks ka ilutaimeks. Kuid eelkõige siiski vaid laiadele lagedatele aladele, näiteks tühjadele mäenõlvadele, sest peenrast tõrjuks ta teised liigid välja.

Kuid nüüd hanijala rohketest kasutamisvõimalustest. Hanijalg on tal nimeks mitte vaid seepärast, et ta leht hane jalga meenutab. Ta on hea söök nii hanedele kui teistele lindudele, kevadised värsked lehed sobivad salatiks ka inimesele.  Süüa pakub hanijalg veelgi. Kui tema risoomid üles tõmmata, siis on need sageli mugulakujuliseks paksenenud. Neid risoome on inimesedki toiduks tarvitanud. Hanijalast on saadud kollast värvi ja teda on kasutatud naha parkimisel. Mesinikele on ta hea meetaim.

Üpris laialt on hanijalg tuntud ravimtaimena. Meditsiinis on teda kasutatud parkainete sisalduse tõttu. Kogutakse tervet maapealset osa õitsemise ajal, see on maist juuli või augustini. Rahvaravimina on teda kasutatud kootava toime tõttu kopsu- ja sooleverejooksude peatamiseks. Kuid abi on hanijalast teistegi haiguste puhul leitud, sest ta toimib muuseas ka valuvaigistavalt, rahustavalt ja põletikuvastaselt. Tee valmistamiseks tuleb võtta kaks supilusikatäit ürti klaasi kuuma vee kohta. Keeta õrnal tulel kümme minutit ja jahutada. Seejärel juua enne sööki pool klaasi korraga.