Harilik tarn
(Carex nigra)
maarja-kastehein, must marjaga rohi, päris mustpea, raudrohi

Tarnad on tuntud kui taimed, kelle leheserv võib teravalt kätte lõigata. Kuid erinevatel tarnadel pole mitte alati kerge vahet teha – Eestis kasvab neid 69 liiki. Siiski võib tarnu jaotada näiteks elupaikade järgi rühmadesse. Nii on ühed tarnad küllaltki kuivade metsade ja niitude asukad. Nemad on tavaliselt väikesekasvulised ja küllaltki pehmete lehtedega. Teised on suured meetripikkused tugevate lehtede ja jäikade vartega. Need kasvavad harilikult suurte mätastena kas päris soodes või siis soostuvatel niitudel ja metsades. Kolmandad on igati keskmise välimusega tarnad. Kasvukoha järgi on nad aga niiskust armastavad. Viimaste hulka kuulub ka harilik tarn.

Nagu hariliku tarna nimest oletada võib, on ta "harilik". Ta kasvab väga sageli meie niisketel niitudel, hõredates soo- ja lodumetsades ning ka kuivemates soodes. Suuri mättaid harilik tarn tavaliselt ei moodusta, sagedamini kasvab ta hõreda muruvaibana. Tavaliselt on harilik tarn küllaltki märkamatu. Rohkem torkab ta aga silma siis, kui ilmuvad tumedad õisikud.

Harilikul tarnal on kahesuguseid õisikuid. Ühed neist on emas- ja teised isasõisikud. See tähendab, et ühtedes on vaid emasõied ja teistes isasõied. Seemned valmivad loomulikult vaid emasõites. Mõnedel tarnaliikidel ei ole aga emas- ja isasõisikud märgatavalt erinevad. See, kas on või mitte, on tähtis määramistunnus.

Hariliku tarna varre tipul on tavaliselt üks peenike hallikaspruun isasõisik. Sellest veidi allpool leiame kaks kuni neli püstist tunduvalt jämedamat tumepruuni emasõisikut. Hariliku tarna emaspähikud on eemalt vaadates sageli peaaegu mustad, mis on ka tema määramisel üheks tunnuseks. Ka hariliku tarna ladinakeelne liiginimi "nigra" tähendab musta.

Tarnade määramisel on sageli vaja uurida veel lehetuppede värvust. Tavalisemateks värvusteks on kollakas või õlgjas, punakas ja pruun. Hariliku tarna lehetuppede värvus võib olla helepruunist tumepruunini. Lehetuppedest väljuvad tal kitsad, kuid lamedad hallikasrohelised lehed.