Eestikeelne nimi (harilik) imikas
Ladinakeelne nimi Anchusa officinalis L.
Rahvapärased nimed härjakeel, karu-ohtjad, villirohi, mesilill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda karelehelised, perekonda imikas.
Eluvorm Kahe- või mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus 0,3¼1 m.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii kroon kui tupp liitlehised. Tupp karvane, lõhestunud üle poole oma pikkusest hõlmadeks. Kroon tupest veidi pikema putkega, noorelt karmiinpunane, hiljem tumesinine või lilla, harva ka valge, sametine. Neelus on valged soomused. Krooni läbimõõt kuni 1 cm. Õied asuvad lehistunud rohkeõielistes õisikutes, peaaegu istuvad. Õitseb juunis ja juulis. Putuktolmleja.
Vili Kühmuline ja peenelt krobeline munajas pähklike. Värvuselt helepruun, pikkus 3¼4 mm. Kinnitumispinnal tugev ringikujuline vall.
Leht Karedate karvadega kaetud, hambulise servaga, piklikud, lühidalt teritunud tipuga lihtlehed. Asetsevad varrel spiraalselt, alumised lühikese rootsuga, ülemised istuvad ja pooleldi varreümbrised. Lehtede pikkus kuni 10 cm, laius kuni 1,5 (2) cm.
Vars Varred juurekaela läheduses harunenud, kõrgemal enamasti ei harune, kandilised, tihedalt karvased.
Maa-alune osa Risoom on ülemises osas harunenud. Taimel on ka tugev sammasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb peamiselt seemnetega, aga ka vegetatiivselt risoomi abil.
Levik ja ohtrus Levinud laialdaselt Euroopas, mujal kohati (Väike-Aasias). Eestis sage.
Kasvukoht Kasvab teeservadel, jäätmaadel, karjäärides, põlluservades, kuivadel nõlvadel, ka aruniitudel. Eelistab kuivemat ja kergemat mulda.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Noori lehti võib tarvitada salatina. Ravimtaim, on kasutatud jahutava ning pehmendava kompressina ja soolte töö reguleerijana. Ravimitööstuses on juurtest ja vartest toodetud antiseptilise toimega valget pulbrit. Juured (eriti nende koor) sisaldavad punast värvainet. Õitest on toodetud kollast värvi. Taim on mürgine, mistõttu pole kasutamine seespidiselt soovitatav. Toimib närvimürgina. Imikas on ka hea meetaim. Dekoratiivsete tumedate õite ja omapärase lehestiku tõttu sobib kuivemate alade haljastamiseks.