Jänesesalat
(Mycelis muralis)

Jänesesalat on varjukate metsade taim. Sageli kasvab ta kohtades, kus ükski veidigi erksamate õitega taim kasvada ei taha. Jänesesalatile aga meeldivadki just pimedad kuusemetsad või kuuse-segametsad. Ta nagu unistakski varjulistest ja niisketest kohtadest, sest kuskilt mujalt me teda tavaliselt ei leia. Jänesesalat on korvõieline. Õisikud on väikesed, vaid umbes sentimeetrilise läbimõõduga, kuid nende erkkollane värvus paistab metsas rändajale juba kaugelt silma. Jänesesalati õied on enam-vähem sama värvi, mis on võilillel. Nii jänesesalatil kui ka võilillel on kõik õied keelõied. Keelõied on sellised, millel on pikk keeletaoline kroon. Enamikest korvõielistest erineb aga jänesesalat selle poolest, et tema õisikud koosnevad väga vähestest õitest. Jänesesalati õisikutes on vaid viis kollast õit – nii vähe pole neid ühelgi teisel meie korvõielisel.

Viis kollast keeljat õit on need, mis ütlevad kindlalt – te olete leidnud jänesesalati. Kuid ega tegelikult jänesesalatiga palju sarnaseid taimi olegi: juba tema kasvukoht ja sellest tingitud eripärad on nii iseloomulikud, et teda on raske kellegagi ära segada. Jänesesalatile on iseloomulik väga õrn välimus, mille loovad peened harulised varred ja eriti üliõhukesed lehed. Kes teab, kas meil teist nii õhukeste ja suurte lehtedega taime kasvabki. Võib ainult imestada, kuidas vahel enam kui paarikümne sentimeetri pikkused ja ligi kümne sentimeetri laiused lehed saavad nii õhukesed olla, ilma et nad ära ei murduks.

Ainus taim, kellega jänesesalat võib segamini minna, on linnukapsas. Sarnased on juba nende nimed ja nii võivad nad tihti ka siis segi minna, kui teate nende eristamiseks vajalikke tunnuseid. Jänesesalati korvõisikus on ainult viis õit, aga linnukapsal on neid kaheksa kuni viisteist. Lisaks sellele on jänesesalati lehtede alumine külg sageli lillakas või sinakasroheline, linnukapsal aga olulist värvierinevust lehe üla- ja alakülje värvuse vahel ei märka. Kui leiate taime suve teisel poolel, siis on tõenäoline, et nii linnukapsal kui ka jänesesalatil on valmis viljad: seemnised. Tähtis erinevus on neilgi. Nimelt jänesesalati seemnistel on ilusad lendkarvad, kuid linnukapsal neid pole. Kasvukoht on linnukapsal samasugune kui jänesesalatil: varjukad niiskema pinnasega metsad.