Harilik
jõhvikas
(Oxycoccus
palustris)
kuremari, karbalad, pluukna, rabamarjad
Kõik ilmselt tunnevad jõhvikat ja on seda haput marja ka maitsnud. Kuid harva teatakse, et jõhvikamarjad kasvavad puittaimede küljes. Veelgi imelikum võib tunduda tõsiasi, et jõhvikataim on tegelikult kääbuspõõsas. Pole ju tema välimusel mitte midagi ühist põõsaga, pigem sarnaneb liaaniga. Aga nii see on. Jõhvika peened, paremal juhul vaid paari millimeetri jämedused varred on esimesel aastal rohtsed, kuid teisel eluaastal puituvad. Nagu paljudele suurtele põõsastele ja puudelegi kohane, nii hakkab ka jõhvika varre koor vanemas eas kestendama ja eraldub väikeste tükikestena.
Nagu aias
kasvavate marjapõõsaste mullaga kattunud oksad võtavad juured alla, nii
võtavad
ka jõhvikavarred. Ainult et jõhvika kasvukohtades ei ole mulda. Nii peab
jõhvikas
oma väikesed juurekesed suunama paksu turbasamblakihti. Kuid sellise
eluga on jõhvikas
meie
taimede
hulgas
üks paremini
kohastunuid. Ta saab kõik eluks vajaliku kätte
turbasamblamättas olevast veest ja õhust. Ta suudab isegi ülespoole
kerkida,
niipalju kui turbasammal parajasti aastas juurde kasvab. Teda ei häiri
soode
happeline keskkond ja kuum päikesepaiste. Ainus, mida jõhvikas
pelgab, on kuivendustööd. Kui soid kuivendatakse, siis kaob ka jõhvikas.
Miks on vaja seda taime säilitada? Ilmselt ei esita küll keegi endale niisugust küsimust, kuid rääkigem siiski tema väärtustest lähemalt. Peale selle, et ta on kaunis imeilusate pisikeste roosade õitega rabataim, on tal ka väärtuslikud marjad. Vahel peetakse neid hapudeks ja ebameeldivateks, kuid süüakse lootuses peletada vitamiinipuudust. Arvatakse ju, et igas hapus marjas on rohkesti vitamiini C, nagu kibuvitsa viljadeski. Jõhvikates on küll mitmeid vitamiine, kuid vitamiini C tegelikult mitte eriti palju. Kuidas siis nii? Siinkohal peab selgitama, et hapu maitse ei ole tingitud alati nimetatud vitamiinist. Hapu maitse annavad mitmesugused happed, sealhulgas ka vitamiin C, mis on samuti üks hape. Kuid jõhvikate hapu maitse on tingitud enamasti hoopis teistest ainetest. Näiteks on neis küllaltki palju sidrunhapet.
Jõhvikas on imeilusate pisikeste roosade õitega rabataim, kellel on väärtuslikud marjad. Vahel peetakse neid hapudeks ja ebameeldivateks, kuid süüakse lootuses peletada vitamiinipuudust. Jõhvikates on küll mitmeid vitamiine, kuid näiteks vitamiini C mitte eriti palju. Kuidas siis nii? Hapu maitse ei ole alati tingitud C vitamiinist. Hapu maitse annavad mitmesugused happed, sealhulgas ka vitamiin C, mis on samuti üks hape. Jõhvikate hapu maitse on tingitud enamasti teistest ainetest. Neis on küllalt palju sidrunhapet. Jõhvikates leiduv bensoehape on tugeva bakterivastase toimega ja seetõttu säilivad jõhvikad värskena väga kaua. Nii võime septembris valmivaid jõhvikaid korjata rabast aastaringselt. Sügisel enne külmi korjatud jõhvikaid on hea säilitada vees. Nii seisavad need vähemalt kevadeni ja lähevad järjest magusamaks. Looduses on kõige maitsvamad veidi külma saanud marjad, need aga ei säili nii hästi. Eriti magusad tunduvad kevadel lume alt välja sulanud jõhvikad. Kohe suhu pistmiseks on need suurepärased, ainult et kevadeks on neid vähe alles jäänud.
Jõhvikamarjadest saab karastava joogi, mis on muuseas ka vererõhku alandava toimega. Sama morss teeb tuju paremaks ka kõrgest palavikust kurnatud haigetel. Nii et jõhvikavaru peaks kodus alati olemas olema. Temaga liialdada ei tohi vaid maksa- ja maohädade korral, sest neile elunditele on ta sel juhul liiga hapu.