Kähar karuohakas
(Carduus crispus)
karuohtja, okaline ohakas, orjaohakas, mets-põdraohakas

Kähara karuohaka lähimad sugulased on teised karuohakad, mitte kõik ohakad nagu enamasti arvatakse. Tavaliselt ei osata karuohakaid ohakatest eristada, kuigi tegemist on liikidega kahest erinevast perekonnast. Arvatavasti pole eristamiseks nähtud vajadust, sest suurt kasu pole ühtedest ega teistest. Ühed umbrohud kõik! Parim, mis inimene nendest saada võib, on mesi. Selles osas on kähar karuohakas üks tublimaid, sest tema õites on nektarit küllalt palju. Kui taimede eristamiseks vajadust ei ole, pole vanarahvas neile ka erinevaid nimesid mõeldud. Nii on läbi aegade kõiki ohakataolisi taimi ühtviisi kutsutud. Karuohakaks nimetati sageli kõige torkivamaid ohakaid. Nii võis karuohaka nime saada ka mõni ohaka perekonna liige, sest torkivaid taimi on nii ohakate kui karuohakate hulgas. Tõsi küll, päris karuohakad ise on ka torkivad taimed.

Mis on siis karuohakate ja ohakate erinevus? Ega vahe teab mis suur olegi, ometi on see lihtne ja selge, nõuab ainult kindlate taimeosade pisut hoolikamat vaatlemist. Lihtsaim eristamisviis on viljade abil. Nagu paljudel korvõielistel nii on ka ohakate ja karuohakate viljadel, seemnistel, valkjad lendkarvad, needsamad, mis võilillel on vihmavarjukujulised. Teaduslikuma sõnaga nimetatakse seda “lennuaparaati” pappuseks. Pappus aitab seemnistel lennata emataimest kaugemale. Lendkarvad on ohakatel ja karuohakatel küll ainult setimeetripikkused, kuid just neid peamegi ohakate ja karuohakate eristamiseks uurima. Tuleb luup kätte võtta ja vaadata üksikut pappusekarva. Karuohakatel on see täiesti lihtne, sirge. Kõikidel ohaka perekonna liikidel on pappusekarvad sulgjate harudega, nagu linnu suled. See eristabki kahte perekonda selgelt.

Kähar karuohakas kasvab meil kõikjal teeservadel, prahipaikadel, varemetes ja muudes peremeheta kohtades, kuid sageli ka mererannikul ja harva metsades. Umbrohuks muutub ta siiski harva, pigem eelistab jäätmaid. Eestis kasvab kolm karuohaka liiki, peale kähara karuohaka ka torkav ja longus karuohakas. Kui kähar karuohakas on Eestis väga tavaline, siis torkav ja longus karuohakas on haruldased. Torkava karuohaka lehed on palju jäigemad ja nahkjamad kui käharal. Samuti torgivad need rohkem nagu nimigi ütleb. Tema lehtedel on eriti jämedad ja tugevad kollased ogad. Longus karuohakal peab nime järgi otsustades midagi longus olema. Tõepoolest on tema õisikud allapoole käändunud ehk longus, need on ka suuremad ja dekoratiivsemad kui teistel karuohakatel (kuni 5 cm läbimõõdus).