Kassisaba
(Veronica spicata)
konnakuusk, kuuskjalg, seasaba, villirohe

Kassisabal pole küll mailaste perekonnale omast nime, kuid ta kuulub siiski samasse perekonda. Selles võib igaüks veenduda teda lähemalt uurides. Selgub, et kassisabal on mailastele omased ebakorrapärased eresinised õied, vastakuti asetsevad lehed ja maa all pikk risoom. Kõige rohkem sarnaneb kassisaba pikalehise mailasega. Mõlemal liigil on sarnased õisikud – väga tihedad pikad kobarad varre tipus, seega nagu kassi sabad. Viimasest pärineb ilmselt ka kassisaba nii levinud nimi. Pikas õisikus avanevad esmalt alumised õied ja hiljem ülemised, nii võib üks taim pikka aega õitseda ja silmailu pakkuda. Seda on tähele pannud ka aednikud, kes on kassisaba oma ilupeenardele toonud, kus tema paljudest vartest koosnevad puhmikud võivad õitseda isegi juunist septembrini.

Siiski on pikalehisel mailasel ja kassisabal ka mõned selged erinevused. Piisab pilgu heitmisest lehtedele. Kui kaks taime on kõrvuti, siis selgub kohe, et ühe lehed on pika terava tipuga, teisel aga järsult teritunud või veel sagedamini hoopis tömbid. See viimane on kassisaba. Kui lehtede asetust varrel uurima hakata, siis on näha, et kassisaba lehed asetsevad paarikaupa vastakuti, pikalehise mailase omad aga enamasti kolmekaupa ümber varre. Selle viimase juhtumi kohta ütlevad botaanikud, et lehed on männastena. Mõlemal liigil on õisikuid tavaliselt vaid üks, kuid vahel võib ülemiste lehtede kaenlas esineda veel väikesi lisakobaraid. Mitu õiekobarat on sagedamini pikalehisel mailasel. Nende kahe liigi eristamiseks peaks aga täielikult piisama lehtede vaatamisest.

Kassisaba on küll ilus, aga ega temast suurt midagi enamat kasu ka ei ole. Loomasöödana on ta väga madala väärtusega ja üldse näksivad teda vaid lambad, veised jätavad kasvama. Inimene on leidnud talle vaid ühe tarviliku rakenduse: kassisaba järgi saab määrata pinnase iseloomu. Kus kassisaba kasvab, sealt on muld kerge, sageli liivane.

Selline see kassisaba on. Kel on tulnud tahtmine ta oma koduaeda tuua, see teadku, et selleks tuleb vaid korjata kassisaba seemneid. Seemnetest läheb ta üpris kergesti kasvama ja taimi polegi vaja välja kaevata.