Koerakannike
(Viola canina)
külmalill, haisuta sõstrasilm, südamelill, velhjenid, kitselüpsikud

Koerakannikest on kõige rohkem kannikese nimega seostatud, sest ta on kõige tavalisem selle perekonna liik Eestis, “tüüpiline” kannike. Koerakannikese väikesed, kuid kaunid sinised või lillakad õied on tee leidnud paljudesse südamlikesse laulusalmidesse. Samuti on koerakannikest lugematu arv kordi korjatud oma kallimale viimiseks. Nendest seikadest on pärit ka koerakannikese nimi “südamelill”. Talle on pandud aga teisigi hellitavaid nimesid, nagu näiteks sõstrasilm, sametlill, sinisilm või sinelilleke. Sageli joostakse kannikesekimbuga aga armsamalt lepitust paluma või haihtub koerakannikese kauneid õisi nähes üks või teine mure. Nii on saanud koerakannikese nimedeks ka südamevalurohi ja südamevaluõied.

Kuid sellise tavalise metsaelaniku juures on vanarahvas muudki tähele pannud. Pole ilmselt raske arvata, kust on pärit nimi “varsakabjaleht”. Tõepoolest on koerakannikese lehed samasugused nagu varakevadel õitseval varsakabjal, need on ainult palju-palju väiksemad ja veidi teravama tipuga. Selle liigi määramisel oleks oluline teada ka veel seda, et tema lehtede alumine osa on südamekujuline ning leherootsu servades ei ole õhukesi tiivakesi. Koerakannikese abilehed on lühikesed, need on lühemad kui pool leherootsu pikkust. Koerakannikese varred näivad nõrgad, kuid kõik lehed kinnituvad siiski varrele, ükski ei alga päris maapinnalt.

Kuna koerakannike on mitmeaastane taim, siis peab ta ka midagi maa sees peitma, muidu oleks liialt raske hakata külma talve järel uuesti kasvama. Ja tõepoolest on koerakannikesel maa sees olemas salavars – risoom.

Sellest saavad alguse paljud lisajuured, kuid ka rohked varred. Nii võime koerakannikesi sageli näha väikeste rühmadena. Rühmakestena esinemist soodustab aga ka selle taime levimisviis: seemned paisatakse järsku kupardest välja ja nad lendavad taime lähedusse laiali.

Peale silmailu ei paku koerakannike midagi eriliselt kasulikku. Kunagi varem tehti kannikestest küll ka arstirohtu, mis ajas oksendama ja tegi kõhu lahti, kuid nüüd on selleks välja mõeldud paremad rohud ja nii saavadki need metsakaunistajad kenasti täita oma metsailu rolli.