Hall kogelejarohi
(Berteroa incana)
hullutõberohi, nurmelill

Kust kogelejarohi on oma huvitava nime saanud, pole täpselt teada. Igal juhul pole kuskil kirjas, et seda taime oleks kasutatud kogelemise raviks. Eesti keelde on nimi kogelejarohi tulnud vene keelest. Mispärast aga tema liiginimi on hall, see on küll üpris selge igaühele, kes kogelejarohtu korra näeb. Terve taim on hallikat värvi, mis tuleneb teda katvatest karvadest. Peaaegu kõikidel kogelejarohu osadel esineb huvitavaid tähekujuliselt harunenud karvu, lisaks leidub mõnel pool ka tavalisi pikki sirgeid karvu. Tähtkarvade ilust osa saamiseks tuleb püüda õrnalt nõelaotsaga kraapida näiteks kogelejarohu lehepinda. Saadud karvamass tuleb aga asetada mikroskoobi alusklaasile veetilga sisse, selle peale aga katteklaas. Alles mikroskoobis vaadatuna muutuvad kaunid tähtkarvad korralikult nähtavateks. Vaatama peaks siiski ühega väiksematest suurendustest, sobib näiteks 60-kordne.

Üldkujult on kogelejarohi sale ja ehkki ta on harunenud, on harud suunatud terava nurga all üles. Taimel on nii varrelehed kui väike leherosett maapinnal. Viimane kuivab juba suve keskel. Lehed on kõik enam-vähem sarnased, kitsad ja kinnituvad varrele vahelduvalt. Õitsema hakkab kogelejarohi juba hiliskevadel. Väikesed valged õied on koondunud kobarasse varre tipul. Kobar keerdub tasapisi lahti ja muutub õitsemise ajal pikemaks. Kobara pikenenud osal valmivad kogelejarohu omapärased viljad, kõdrakesed. Pane tähele, et kõdrake ei ole hellitusnimi sõnast kõder vaid täpne botaaniline termin. Ühtedel liikidel on kõdrad, teistel kõdrakesed. Mis neil vahet on? Uuri ise järele!

Kuna rahvapäraseid nimesid on kogelejarohul vähe, aga taim on tänapäeval kõikjal Eestis tavaline, võib kahtlustada, et varem oli ta haruldasem. Nii ongi. Tegelikult on kogelejarohi Eestis võõrliik ja meile sisse toodud alles mõne sajandi eest. Eriti laialdaselt hakkas ta levima möödunud sajandil seoses sobivate elupaikade, teeservade ja jäätmaade arvukuse suurenemisega. Kogelejarohu lehed on vitamiin C rikkad ja seemned sisaldavad õli. Muideks, nagu paljudel teistel ristõielistel. Kuna teistel ristõielistel on õli- ja vitamiinirikkus veel suurem, siis ei ole kogelejarohtu põllukultuurina kasvatama hakatud. Tõsi, Kaukaasias on teda mõnel pool kasvatatud meetaimena. Peamiselt tuleb aga kogelejarohtu vaadelda ikkagi kui umbrohtu. Ütleme aga, et ta on ilus umbrohi, kes ei tekita tavaliselt põlluharijale olulist tüli.