Kolmisruse
(Bidens tripartita)
kakshammas, tigane, porilill, oja kold

Kolmisruse on huvitav niiskete kasvukohtade taim. Sageli on ta läikivalt tumeroheline ning tundub paljudest teistest taimedest haralisem olema. Kolmisruse haruneb tavaliselt juba päris maapinna lähedalt. Lisaks vartele on haralised ka kolmisruskme lehed. Need on küll lihtlehed, kuid väga sügavalt lõhestunud. Võiks arvata, et sellisel sigrimigri taimel ei paista õied üldse välja. Tegelikult see siiski nii ei ole. Kolmisruskmel on tumekollased õied ja need toovad rõhutatult esile õisikute all olevad kandelehed. Tumerohelisel taustal paistavad tumekollased silmad päris hästi välja.

Kolmisruse kuulub korvõieliste sugukonda ja nii on tema õied tegelikult väga väikesed, kuid suuremaks korvõisikuks koondunud. Ühe kolmisruskme korvõisiku läbimõõt võib olla kuni poolteist sentimeetrit. Huvitav on see, et kolmisruskme õisikud koosnevad peaaegu ainult putkõitest. Haruharva võite õisiku serval leida ka mõne keelõie. Seejuures putkõites on olemas nii normaalselt arenenud emakad kui ka tolmukad, keelõites aga ainult emakad.

Niisiis on kolmisruse üks porimülgaste, kraavikallaste ja tiigiservade taim, vahel ka umbrohi niiskel kartulipõllul. Ära tunneb ta harunenud varte, tumeroheliste lõhestunud lehtede ja tibukollaste ümarate korvõisikute järgi. Kuid kui teil on aega sügiseni oodata, siis näitab kolmisruse teile midagi sellist, mida te vaevalt ühelgi teisel meie taimel kohanud olete. Need imeasjad on kolmisruskme viljad – enam-vähem samasugused seemnised nagu on päevalillel, vaid veidi rohkem külgedelt kokku surutud ja läikivalt tumepruunid. Huvitav on aga see, et nende seemniste tipul on paar või kolm harjast. Nende harjaste küljes on väikese kidakesed, mille abil jäävad viljad hõlpsasti iga mööduja külge ja jõuavad peagi uude kasvukohta. Kui sügisel kolmisruskmeid näete, siis minge kindlasti lähemalt vaatama.

Lõpetuseks peab rääkima veel kolmisruskmest kui ravimtaimest, kelle järgi nõudmine peaks lähiaegadel suuresti kasvama. Kolmisruse on tugeva põletiku- ja ka allergiavastase toimega. Allergilised reaktsioonid muutuvad aga meie üha linnastunumas keskkonnas järjest sagedasemateks ja raskemateks. Kolmisruskme tee toimib ka rahustavalt ja seedetegevust korrastavalt. Tema kompressidest ja vannidest on abi naha põletike ja allergiliste haiguste puhul. Kolmisruskme tee jaoks tuleb koguda taimede ülemisi umbes 10...15 cm pikkuseid otsi õitsemise alguses. Need tuleb varjus ja tuuletõmbuses ära kuivatada. Tee valmistamiseks tuleb võtta supilusikatäis rohtu klaasi keeva vee kohta. Segu peab tõmbama vähemalt pool tundi. See klaasitäis tuleks lonkshaaval ära juua ühe päeva jooksul. Vanni või kompressi tehes peaks segu tõmbama kuni kuus tundi.