Eestikeelne nimi leseleht
Ladinakeelne nimi Maianthemum bifolium (L.) F. W. Schmidt
Rahvapärased nimed metsviinamari, oravalill, täuhein, ussimarjad, viinalilled
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda asparislised, perekonda leseleht.
Eluvorm Mitmeaastane suvehaljas ühekojaline rohttaim. Kõrgus 8-25 cm.
Õis Õiekate on lihtne ja lahklehine, värvuselt valge kuni kreemikas. Õied on mõlemasugulised, vängelt lõhnavad ja väga väikesed (läbimõõdus 1-2 mm) ning koondunud kahekaupa 10-30-õielisesse tipmisesse kobarasse. Kobara pikkus on 2,5-3 cm. Õitseb mai lõpust juulini.
Vili Viljadeks on 5-8 mm suurused kerajad või neerjad marjad, mis on noorelt hallid, rohekaspunakate täppidega ja valminult kirsipunased. Seemned on veidi lapikult kerajad, helepruunid ning 3-5 mm suured. Valmivad augustis või septembris. Mürgised.
Leht Piklikmunajad südaja alusega helerohelised kaarroodsed lihtlehed. Asuvad vahelduvalt varre ülemisel kolmandikul lühikesel rootsul. Õitsevatel vartel on kaks, teistel üks leht, rudimendina võib esineda ka kolmas leht. Lehe pikkus on 3-10 cm ning laius 1,5-5,5 cm. Leherood ja -roots on veidi karvased.
Vars Enamik varrest on maa-aluse risoomina.
Maa-alune osa Risoom on roomav ja peenike. Narmasjuurestik on keskmiselt arenenud.
Paljunemine Paljuneb peamiselt risoomi abil, harvem seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud kõikjal Euraasia parasvöötmes. Eestis kõikjal sage.
Kasvukoht Kasvab niiskemates kasvukohtades: laane-, palu-, salu-, lodu- ja rabametsades ning puisniitudel rohurindes põõsaste varjus. Külmakindel.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad nektarit. Marjad on toiduks mitmetele metsloomadele ja lindudele.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Marju on kasutatud rahvameditsiinis. Taime vesileotist on tarvitatud neeru-, südame- ja külmetushaiguste raviks, ka palaviku korral. Kuid nii marjad kui kogu ülejäänud taim on mürgised ja mõjuvad eeskätt südamele. Mürgistus on samasugune kui maikellukese puhul: iiveldus, oksendamine, peapööritus, kõhulahtisus ja kiirenenud ebakorrapärane pulss, raskematel juhtudel võib lõppeda teadvuse kaotuse ja surmaga.
Sarnased taimed Natuke sarnaneb harilikule maikellukesele. Kui maikellukesel on kuni mitmekümne cm pikkusi laielliptilisi teravneva tipuga lehti 2-3, siis leselehel enne õitsemist ainult üks kuni 10 cm pikk piklikmunajas leht südaja alusega. Koheselt on näha ka õite erinevus, maikellukesel on iseloomulikud rippuvad kellukad, leselehel õiekate lihtne. Sageli võivad nad kasvada samades kasvukohtades.