Eestikeelne nimi lõhnav kummel
Ladinakeelne nimi Chamomilla suaveolens (Pursh) Rydb. (sünonüüm Matricaria discoidea DC.)
Rahvapärased nimed kamel, kammetee, kanapasalill, ubinhein, õuekummelid
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda korvõielised, perekonda kummel.
Eluvorm Üheaastane ühekojaline suvehaljas rohttaim. Kõrgus (6) 10-30 (35) cm. Taimel on iseloomulik tugev kummelilõhn.
Õis Õied moodustavad korvõisiku, mille läbimõõt on 5-8 (9) mm. Need asuvad enamasti üksikult jämenenud varreharude tippudes lühikestel raagudel. Õisikupõhi on kuhikjas, seest õõnes. Õisikul on ka üldkatis, mis koosneb laia kileja äärisega lehekestest. Keelõied puuduvad, õisik koosneb vaid mõlemasugulistest rohekaskollastest, neljahambalise krooniga putkõitest. Õitseb juulist septembrini.
Vili Viljaks on peaaegu ruljas, veidi kõverdunud ja alusel ahenenud seemnis, mille pikkus on 1-2 mm ja värvus tumepruun. Seemnise sisemisel küljel on 3 madalat ribi, tipul valkjas ääris.
Leht Enamasti rootsutud, sügavalt kaheli- või kolmelisulgja labaga lihtlehed. Lehed on 1-4 (6) cm pikkused ja umbes 0,5 mm laiused. Lehehõlmad on lineaalsed ja kergesti murduva ogatipuga.
Vars Vars on püstine või alusel veidi tõusev, rohkesti harunev ja karvadeta. Teda katavad tihedalt lehed.
Maa-alune osa Taimel on palju narmasjuuri.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Looduslikuks levilaks on pakutud Põhja-Ameerikat ja Kirde-Aasiat, tulnukana levinud kogu Euroopas, Lääne- ja Ida-Siberis, Kesk-Aasias, Kaug-Idas, Austraalias ning Uus-Meremaal. Eestis sage (võõrliik, esmaleid Tartust 1857) taluõuedel ja äärelinnamajade hoovides, jalgteedel sageli massiline.
Kasvukoht Kasvab sageli kõvaks tallatud pinnasel: taluõuedel, jalgteedel, linnamajade hoovidel, harvem kultuurrohumaadel ja pärisniitude hõredamates kohtades.
Koht ökosüsteemis Võõrliik. Loomad seda taime tugeva lõhna tõttu ei söö.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Ravimtaim. Kasutatakse rahvameditsiinis samamoodi nagu teekummelit, kuid toimeainete sisaldus on temas väiksem ja nende koostis on veidi erinev. Sagedamini tarvitatakse vannidena ja kompressidena välispidiselt samadel eesmärkidel kui teekummelit: peamiselt haavandite raviks, ülitundlikkust (allergilisi reaktsioone) ilmselt ei leevenda. Kogutakse taime ladvaosa koos õisikutega. Sobib hästi juuste pesemiseks.
Sarnased taimed Lõhnav kummel on omanäolise väljanägemisega ja kasvab iseloomulikes tallatud mullaga kasvukohtades. Teekummelit väljapaistvate keelõite tõttu lõhnava kummeliga segi ei aeta. Pigem tekib küsimus, miks mõlemaid liike kummeliks nimetatakse? Aga nii see on - mõlemad kuuluvad samasse taimeperekonda ja esmapilgul erineva väljanägemisega taimed on lähedased sugulased. Parimaks ühiseks tunnuseks on iseloomulik tugev kummelilõhn.