Lääne-mõõkrohi
(Cladium mariscus)
tarn, suur puik, puhn, suur maarja-nuppjõhv

Kui korraldataks konkurss meie kõige karedamale taimele, siis võiks lääne-mõõkrohi olla üks preemia kandidaat. Ilmselt pole ühegi teise Eesti taime lehed nii karedad kui seda on lääne-mõõkrohu omad. Õigemini on tal karedad vaid leheservad ja alumise külje keskel olev ribi, kuid sellest piisab. Kui püüate tema lehte mööda tipust aluse suunas sõrmega tõmmata, siis tunnete ise. Kui te liiga õrnalt sõrme vastu lehte ei pane, siis ei jõuagi te seda liigutada. Lehe aluse poolt tipu suunas liikudes on aga leht täiesti sile. Kui luup appi võtta ja lehe pinda lähemalt uurida, siis on põhjus selge. Leheservadel ja alakülje ribil on noataolised tugevad tagurpidi viltu konksukesed. See tähendab, et ühte pidi tõmmates libiseb sõrm neist kergesti üle, teistpidi lõikuvad aga "noad" naha sisse ja hoiavad sõrme kõvasti kinni.

Lääne-mõõkrohu teevad eriti suursuguseks taimeks veel tema kõrge kasv ja kasvamine tihedate kogumikena. Eestis on ta levinud üksnes lääneosas. Sagedamini võime teda kohata näiteks Saaremaal ja Muhumaal. Kuid neis paikades, kus ta kasvab, on teda alati massiliselt. Lääne-mõõkrohu taimed kasvavad enamasti tihedalt koos, nii et vahel on nende tihnikust üpris raske läbi tungida. Millest siis selline massiline esinemine?

Lääne-mõõkrohi kasvab meil oma loodusliku levila põhjapiiril, näiteks Soomest teda enam ei leita. Siia on ta jäänud ajast, kui Eesti aladel valitses soojem kliima. Kuid nüüdseks on meie kliima nii palju jahedam ja mõõkrohu seemned ei suuda enam valmida. Õigemini ei proovigi mõõkrohi tavaliselt oma seemneid kasvatada. Tema viljad, pähklikesed, närbuvad juba juuli lõpul, kohe peale õitsemist. Kuid ometi on mõõkrohi kindlalt meie looduses püsinud juba aastatuhandeid. Lääne-mõõkrohul on maa sees tugev harunenud risoom. Risoomiharud võivad anda alguse uuele taimele. Nii võib mõõkrohi hästi levida ka ilma seemneteta. Kaugele ta nii ei jõua, kuid oma vana kasvupaiga võib küll tihedalt täita. Selline paljunemisviis viibki padriku tekkimiseni.

Tihe padrik tugevaid varsi on aga hea toormaterjal katuste tegemiseks. Skandinaavias on seda ka tehtud. Samuti on lääne-mõõkrohi mõnel pool oluliseks turbakihi moodustajaks. Ta võib kasvada nii järvede kallastel kui soodes.

Lääne-mõõkrohi on oma iidse päritolu ja vähese leviku tõttu võetud meil looduskaitse alla.