Eestikeelne nimi longus põisrohi
Ladinakeelne nimi Silene nutans L.
Rahvapärased nimed tütarlastepoierohud, lakkhädar, koerakusekellad, ummur
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda nelgilised, perekonda põisrohi.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus 30-60 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega longus õied. Tupp on putkjas, veidi põisjas, teravate tipmetega, kileja äärisega, vahel näärmekarvane, umbes 10 rooga. Kroonlehed on tupest pikemad, kuni 2/3 ulatuses kahejagused, värvuselt valged kuni määrdunud-valged. Kroonlehtede alusel on väga väike (2-3 mm) lisakroon. Õied asuvad 1-3-kaupa ebasarikjates osaõisikutes, mis moodustavad hõreda enam-vähem ühekülgse pöörise. Õitseb maist augustini.
Vili Munajas kupar, mille pikkus on 8-11 mm. Seemned on neerjad, lamedad.
Leht Mõlemalt pinnalt pehmete karvadega kaetud peenripsmelise servaga lihtlehed. Juurmised lehed on mõlajad, 5-12 cm pikkused ja 0,5-1,5 cm laiused, pikarootsulised ning lühidalt teritunud tipuga. Varrelehed on lühirootsulised kuni rootsutud.
Vars Vars on püstine, alumises osas lühikeste lihtkarvadega, ülal näärmekarvadega. Taimel leidub sageli ka mitteõitsevaid varsi.
Maa-alune osa Juurestik on hästi arenenud.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud laialdaselt Euroopas, puudub kõige lõunapoolsetel aladel. Esineb ka Kaukaasias ning Lääne- ja Ida-Siberis. Eestis kõikjal sage.
Kasvukoht Kasvab kuivadel nõlvadel päris- ja looniitudel, hõredates männikutes palu- ja loometsades, söötidel, teeservades, kraavikallastel. Eelistab liivakat pinnast.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad ööliblikad saavad nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Õitsemise ajal kaunistab kuivemaid niite ja teeservi.
Sarnased taimed Põisrohtudele lähedane perekond on käokann, nii et ettevaatust käokanni ja tõrvalillega, kes võivad mõnes elujärgus, näiteks enne ja pärast õitsemist, põisrohtudega päris sarnased olla. Eestis kasvab ka mitmeid haruldasi põisrohu liike, näiteks palu- ja tatari põisrohi. Mõlemad kasvavad peamiselt Kagu-Eestis ja eelistavad kasvukohana liivaseid hõredaid metsi.