Eestikeelne nimi mets-hiirehernes
Ladinakeelne nimi Vicia sylvatica L.
Rahvapärased nimed valge iireernes, valged kure erned, voolme-erned
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda liblikõielised, perekonda hiirehernes.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline suvehaljas rohttaim. Pikkus 50-100 (180) cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Tupp liitlehine, kellukjas, alusel hõredalt karvane. Kroon valge või roosakas kuni helesinine, tumedate, enamasti lillakate soontega. Puri tiibadest ja laevukesest veidi lühem. Õied asuvad 3-4 mm pikkustel karvastel raagudel (7) 10-20- (25-) kaupa hõredates kobarates. Õisik koos õisikuraoga on lehtedest palju pikem. Õitseb juunis ja juulis. Putuktolmleja.
Vili Süstjad pisut longus karvadeta kaunad, tumepruunid, raoga. Viljade pikkus on 2-2,5 cm. Seemned siledad, pruunikad, ovaalsed, läbimõõduga umbes 4 mm.
Leht Paarissulgjad liitlehed (6) 8-10 (15) paari sulglehekestega. Lehe tipul on pikk harunenud köitraag. Lehe pikkus on 6-10 cm. Sulglehekesed on õrnad, paljad, tömbi peenikese ogaotsaga. Asetsevad enamasti vahelduvalt. Pikkus 8-20 mm, laius 4-8 (10) mm. Alumiste lehtede abilehed on lõhestunud 7-10 naaskeljaks tipmeks, ülemistel lehtedel on need peaaegu terved.
Vars Vars on nõrk, peenike, roomav, kandiline, ilma karvadeta.
Maa-alune osa Juurtel elavad mügarbakterid, kes seovad õhulämmastikku.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud Kesk-ja Lääne-Euroopas, Skandinaavias, Lääne- ja Ida-Siberis. Eestis hajusalt.
Kasvukoht Segametsades (eelõige laane- ja salumetsas), metsasihtidel ja raiesmikel, puisniitudel. Varjulembene.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad nektarit, toiduks taimtoidulistele metsloomadele. Juurtel elavad mügarbakterid, mistõttu kuulub pinnase kvaliteeti parandavate taimede hulka.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Väärtuslik söödataim metsakarjamaadel. Kultuuris ei kasvatata.
Sarnased taimed Kes kord mets-hiirehernest näinud, see teda enam kellegagi ära ei vaheta. Taim on ühtemoodi kergesti äratuntav nii teistel taimedel külitava õhulise hapra lehestiku poolest, kui suurte õiekobarate järgi, mis on nagu mitmetel hiirehernestel, aga suuremate ja valgete õitega. Mõnevõrra sarnase hapra väljanägemisega roniv metsataim on hernelehine seahernes - sarnase olekuga taim lähedases seaherne perekonnas.