Eestikeelne nimi männasmünt
Ladinakeelne nimi Mentha × verticillata L.
Rahvapärased nimed -
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda huulõielised, perekonda münt.
Eluvorm Mitmeaastane ühe- või kahekojaline rohttaim iseloomuliku mündilõhnaga. Kõrgus (15) 25-75 (90) cm.
Õis Ühesugulised kaheli õiekattega karvaste raagudega ühe sümmeetriateljega õied. Isasõied on arenemata sigimikuga ja emasõied arenemata lühikeste tolmukatega. Nii kroon kui tupp liitlehised. Tupp putketaoline kuni kellukjas, nii väljast kui seest karvane, 10 selge pikirooga, naaskelja tipuga laiusest pikemate tipmetega. Kroon 5-6 mm pikkune, kahvatulilla, neelus tiheda karvaringiga. Õied on koondunud ebamännastena ülemiste lehtede kaenlasse pikka õisikusse. Õitseb juulist septembrini. Putuktolmlejad.
Vili Munajad, pealt paljad, tömbi tipuga pähklikesed.
Leht Munajad kuni elliptilised saagja servaga vastakuti kinnituvad sulgroodsed lühirootsulised lihtlehed. Lehe tipp lühidalt teravnev, alus südajas. Värvuselt on lehed kahvatult rohurohelised, heledad.
Vars Püstine või alusel tõusev, väheste karvadega, enamasti mitteharunev.
Maa-alune osa Risoom on pikk, nöörjas, roomav, moodustab pikki maa-aluseid võsundeid.
Paljunemine Paljunevad nii sugulisel kui vegetatiivsel teel. Seemneline paljunemine on sageli vähemtähtis. Vegetatiivselt paljuneb maa-aluste võsunditega.
Levik ja ohtrus Levinud Kesk-, Lääne- ja Põhja-Euroopas. Eestis hajusalt, rohkem Saaremaal.
Kasvukoht Eelistab niiskemaid kasvukohti pärisniidul, tee- ja põlluservadel, salumetsas, ka jõgedes, ojades ja kraavides ning nende kallastel, soistel aladel, vahel madalsoos.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad nektarit, kuid selle kogus on taimel väike. Iseloomuliku tugeva maitse ja lõhna tõttu teda loomad eriti ei söö.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Sisaldab eeterlikke õlisid, mida saab kasutada ravimina valu vaigistamiseks, külmetuse ja seedehäirete korral, kuid jääb õlirohkuselt ja ravitoime tugevuselt tunduvalt alla piparmündile. Kasutamist on leidnud rahvameditsiinis. Mündiõli on kasutatud ka parfümeeriatööstuses. Toimelt nõrgem kui piparmünt.
Sarnased taimed Männasmünt on tekkelt kahe pärismaise mündiliigi põld- ja vesimündi ristand. Põld- ja vesimündi vahepealsed on ka tema tunnused. Ka tuntuim mündiliik, piparmünt, on hübriidset päritolu. Piparmünt on tekkinud vesimündi ja rohemündi ristumisel.