Murunurmikas
(Poa annua)
muru, muruhein, kastehein, tinguhain

Murunurmikas on selline taim, kellele meeldib kooselu inimesega. Ta kasvab sageli samasugustes kohtades, kus suur teeleht. Ka suur teeleht on ju niinimetatud "inimkaasleja", levib tänu inimesele. Tema seemned kinnituvad inimese jalanõude ja riiete külge ja jõuavad nii igale poole, kuhu inimese jalg astus. Murunurmikas nii rangelt inimesega seotud siiski pole. Ta paljuneb inimese abita. Murunurmika väikesed helepruunid terised lendavad uude elupaika tuule abil. Inimest läheb murunurmikal vaja kui kasvukoha ettevalmistajat.

Nimelt on murunurmikas üpris väikese konkurentsivõimega. See tähendab, et ta ei suuda teiste taimedega kasvukoha pärast võistelda. Nii sureb murunurmikas tihedas rohustus või metsaalusel kiiresti välja. Inimese kodukohas on aga rohkesti lagedaid alasid, kus keegi ei sega murunurmika kasvamist. Just selliseid vähese taimestikuga alasid murunurmikas edukalt asustabki. Kui algselt oli murunurmikas vaid kitsalt Euroopa taim, siis nüüdseks on ta vallutanud peaaegu kõik Maa piirkonnad. Ta puudub vaid külmadel polaaraladel ja kuumades kõrbetes, mõnel pool ka mägedes. Eestis on murunurmikas väga sage taim.

Peale selle, et murunurmikat on täis meie looduslikud muruplatsid ja teerajad, tungib ta ka usinasti aiamaadele ja suurtele põldudelegi. Vahel võib murunurmikas muutuda üpris tüütuks umbrohuks. Sel juhul on kõige õigem ta lihtsalt välja kitkuda. Suurtel põldudel kasutatakse ka mürgitamist, mis aga alandab põllult saadava toidu kvaliteeti. Murunurmika väljakitkumisega saab tegelikult tehtud kaks tööd. Kui tõmbate murunurmika üles, siis tuleb kaasa ka suur pall mulda. See tuleb juurte küljest ära raputada, sest muidu varsti enam aiamaal mulda polegi. Kuid sellise tegevuse käigus saavad peenrad ka suurepäraselt kobestatud ja kultuurtaimede juurte juurde pääseb rohkem hingamiseks vajalikku hapnikku.

Murunurmikas paljuneb oma rohkete teriste abil küll väga kiiresti ja moodustab tiheda tallamiskindla muruvaiba, kuid tema murul on ka üks puudus. Nimelt on murunurmikas harilikult üheaastane taim ning seetõttu on temast tehtud muru kevadel kaua näotu ja alles kesksuveks saab kätte oma täie hiilguse. Seepärast pole soovitatav rajada ainult murunurmika-muru, vaid sinna peaks lisama ka mitmeaastaseid kõrrelisi, näiteks punast ja lamba-aruheina.