Eestikeelne nimi murunurmikas
Ladinakeelne nimi Poa annua L.
Rahvapärased nimed muru, muruhein, kastehein, tinguhain
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda kõrrelised, perekonda nurmikas.
Eluvorm Ühe- kuni kaheaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus 5-25 cm. Kasvab väikeste tihedate kogumikena. Värvuselt kollakas- kuni puhasroheline.
Õis Õied moodustavad pähiku, mille värvus on tavaliselt rohekas, kuid vahel võib olla valkjast lillani. Pähikus tavaliselt 4-5 õit, neist alumised on mõlemasugulised, ülemised 1 või 2 aga emasõied. Ohteid pole. Pähikud on koondunud hõredasse koonusekujulisse pöörisesse. Õisiku pikkus on 4-6 (8) cm. Õitseb varakevadest lume tulekuni.
Vili Taimel on ovaalsed kuni 2 mm pikkused terised, mis valmivad pidevalt peaaegu kogu sooja aastaaja vältel. Külgedelt on terised veidi kokku surutud, värvuselt helepruunid.
Leht Lehelabad on suhteliselt lühikesed, kuni 0,5 cm laiused, tipul järsult teritunud ja paadininakujulised. Tuped on siledad, taime alusel veidi lapikud. Keeleke kuni 2 mm pikkune, teritunud tipuga.
Vars Vars on tõusev, sile, küllaltki õrn, tavaliselt kolme sõlmega. Varred harunevad lehetuppede sees.
Maa-alune osa Taimel on palju narmasjuuri.
Paljunemine Paljuneb seemnetega, mis valmivad kiiresti ja idanevad hästi.
Levik ja ohtrus Kosmopoliit, levinud inimese abiga peaaegu kogu maailmas, puudub vaid polaaraladel ja kõrbetes, kohati kõrgmäestikes. Algseks kodumaaks peetakse siiski Euroopat. Eestis sage.
Kasvukoht Kasvab enamasti tallatavatel kohtadel: murul, teeradadel ja –servadel, pärisniitudel, karjamaadel, kuid ka umbrohuna aedades.
Koht ökosüsteemis Nõrga konkurentsivõimega liik, asustab taimestumata alasid.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Hea murutaim, annab tiheda ja tallamiskindla muru. Puuduseks on taimede lühike eluiga: nad ei talvitu ja nii moodustub tihe roheline muru uuel aastal alles kesksuveks. Teatavat tähtsust omab ka karjamaadel söödataimena, kuid väikese konkurentsivõime tõttu on tema levik piiratud. Sageli on umbrohuks aiamaadel ja põldudel.
Sarnased taimed Kõrrelised on sagedamini mitmeaastased taimed. Ühe- või kaheaastasi on nende hulgas vähem. Lühiealisi kõrrelisi kohtab sagedamini just inimasustuse lähedal. Nii on lühiealised kõik teraviljadena tuntud kõrrelised (harilik nisu, harilik rukis jne), samuti umbrohtudena kasvavad liigid (pehme luste, tähk-kukehirss, tuulekaer jne). Ka murunurmikas on tüüpiline lühiealine inimese lähedal kasvav kõrreline, keda kõige sagedamini kohtab aiamurus.