Eestikeelne nimi harilik paakspuu
Ladinakeelne nimi Frangula alnus Mill.
Rahvapärased nimed pahaspuu, kitsepaats, ohupaats, mõruuibu
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda türnpuulised, perekonda paakspuu.
Eluvorm Mitmeaastane heitlehine rohkesti haruneva võraga madal puu või põõsas. Kõrgus kuni 8 m.
Õis Rohekasvalkjad mõlemasugulised õied, 3-6-kaupa lehtede kaenlas, tupp- ja kroonlehti viis. Õitseb aastas kaks korda: mais või juunis ja augustis või septembris.
Vili Keraja kujuga lihakvili, marjataoline luuvili kahe (harva kolme) luuseemnega, algul rohekaspunane, valminult must. Mürgine.
Leht Vahelduvalt kinnitunud, terveservalised, äraspidi munajad või elliptilised rootsuga lihtlehed. Lehe pikkus 3-8 cm, laius 1,5-4 cm. Pealt on nad tumerohelised, läikivad. Lehed on sulgroodsed, rood tungivad väga selgelt esile.
Vars Tüve koor sile, mustjas. Noored võrsed hele- või hallikaspruunid, heledate pragudega. Pungad kattesoomusteta, siidjate karvakestega.
Maa-alune osa Juurestik hästi arenenud.
Paljunemine Paljuneb eelkõige seemnetega, mille levimisele aitavad kaasa linnud. Võib paljuneda ka juurevõsust ning paljundatakse pistokstega.
Levik ja ohtrus Kasvab kogu Euroopas ning enamikel aladel Aasia kesk- ja põhjapiirkondades, Põhja-Aafrikas, sisse viiduna Põhja-Ameerikas. Eestis sage.
Kasvukoht Sageli lehtpuumetsade alusmetsas ja soode servades, vahel ka okaspuumetsas, eelkõige laanemetsas, aga ka rabametsas, soometsas, kõigis sookooslustes ja niitudel. Külmakindel. Mullastiku suhtes vähenõudlik, kuid eelistab viljakaid niiskeid muldi. Põuakindel.
Koht ökosüsteemis Marjad on söögiks mitmetele lindudele, näiteks tihastele, leevikestele, varblastele. Roosteseente vaheperemees. Tolmeldajad saavad nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Puidust valmistatakse joonistussütt, tehakse nikerdustöid. Valmimata viljadest ja koorest saadakse värvainet. Ravimiseks kasutatakse koort, kogutakse kevadel, kuivas säilib kuni 5 a. Eelkõige kasutatud lahtistina kroonilise kõhukinnisuse korral, aga ka maksavalude, sapivähesuse ja sapikivide puhul. Hea meetaim. Viljad on mürgised.
Sarnased taimed Paakspuu kuulub türnpuuliste sugukonda, temaga sarnaneb türnpuu. Kergesti saab neid eristada lehe järgi: paakspuul on leheserv terve, lehed on läikivad ja esiletungivate sulgroodudega, türnpuul aga on leheserv saagjas, külgrood on suunatuyd kaarjalt lehe tipu suunas. Türnpuu noored võrsed lõpevad astlaga, pungad on soomustega.