Eestikeelne nimi harilik parkhein
Ladinakeelne nimi Lycopus europaeus L.
Rahvapärased nimed soonõges, hundiparkhein
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda huulõielised, perekonda parkhein.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline suvehaljas rohttaim. Kõrgus (6) 25-80 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii kroon kui tupp liitlehised. Tupp veidi näärmeline ja ripsmeline, kuni 4 mm pikkune, naaskeljate putkeosaga ühepikkuste tipmetega. Kroon on kollakasvalge, purpurpunaste tähnidega, koosneb neljast enam-vähem ühesugusest hõlmast. Krooni pikkus 2-4,5 mm. Õied asuvad tihedate männastena ülemiste ja keskosa lehtede kaenlas. Männaste alusel on väikesed naaskeljad kõrglehed. Õitseb juulist septembrini.
Vili Viljadeks on tömbilt äraspidimunajad paljad või väheste näärmetega pruunid pähklikesed, mis on 1,4-1,8 mm pikad. Valmivad juba alates juulist.
Leht Ellipsjad kuni süstjad sulgroodsed vastakud lihtlehed, sulgjagused, harvem tömbilt saagja servaga, lühirootsulised. Lehe pikkus 3-11 (13) cm, laius 1,3-4 (7) cm. Lehtede alumine pind on peenelt näärmetäpiline.
Vars Maapealsed varred püstised või alusel veidi tõusvad, pehmekarvased, lihtsad või väheharunenud, neljakandilised, vaolised.
Maa-alune osa Risoom on lüliline, nöörjas, pikkade peenikeste maa-aluste võsunditega.
Paljunemine Paljuneb nii seemnetega kui ka vegetatiivselt juurduvate maa-aluste võsundite abil.
Levik ja ohtrus Levinud laialdaselt Euroopas, Siberis, Kesk- ja Väike-Aasias, kohati Kagu-Aasias, tulnukana Põhja-Ameerikas ja Uus-Meremaal. Kogu Eestis tavaline.
Kasvukoht Kasvab lodu-, lammi- ja soometsades, niisketel sooniitudel ja madalsoodes, veekogude kallastel, kraavides ja puisniitudel. Niiskuselembene. Varju talub hästi.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad parkheina õitest nektarit, mõningatele taimtoidulistele loomadele on ta ka toiduks.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Taim sisaldab rikkalikult parkaineid. Temast pressitud mahlaga on värvitud kangaid ja villa pruuniks, töötlemisel saadakse musta värvi. Varem on tarvitatud ravimtaimena. Lambad ja kitsed söövad teda, kuid taime söödaväärtus on madal. Võib pidada niiskete niitude umbrohuks.
Sarnased taimed Parkhein on kevadest sügiseni kergesti äratuntav väga tavaline taim. Äratuntavaks muudavad parkheina ennekõike lehed, mis asetuvad varrele vastakuti ja on servades väga iseloomuliku hambumusega. Mõneti sarnaned on võib-olla ainult vinava tarinõgese lehed, aga tarinõgese lehed on alati väiksemad ja ennekõik on viimane vähem levinud, haruldane taim, keda võib Eestis kohata ainult väga erilistes kasvukohtades: karstijärvede ümbruses.