Eestikeelne nimi põld-harakalatv
Ladinakeelne nimi Erysimum cheiranthoides L.
Rahvapärased nimed kollakas, sinepihain, arakalatv
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda ristõielised, perekonda harakalatv.
Eluvorm Üheaastane talvituv ühekojaline rohttaim. Kõrgus (4) 7¼60 (90) cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii kroon- kui tupplehed on iseloomulikult püstised. Tupplehed peaaegu süstjad, tihedalt karvased, ülemises osas lillakaspunased. Kroonlehed kollased või harvem veidi oranzikad, 3¼5 mm pikad ja 1¼2 mm laiad. Õied asuvad lühikestel (kuid siiski tupplehtedest pikematel) karvastel raagudel, moodustavad kobaraid varreharude tippudes. Õitseb maist septembrini.
Vili Püstised, õisikuteljest eemalehoiduvad, sageli kaarjad, veidi neljakandilised, kahe poolmena avanevad kõdrad, tihedalt kaetud haruliste karvadega. Kõdra pikkus 1,4¼2,8 cm ja laius 1,2¼1,5 mm. Seemneid ühes kõdras 14¼16, asetsevad ühes reas, nad on piklikud, helepruunid, tipul tiivulised, õlirikkad.
Leht Süstjad lihtlehed, tavaliselt teravatipulised, terve või madalalt hõredahambalise servaga. Alumised lehed rootsulised, ülemised rootsutud, istuvad. Lehe pikkus 2,3¼9 cm ja laius 0,5¼2,7 cm, suurus kahaneb varre tipu suunas. Lehed on kaetud kolmeharuliste karvadega.
Vars Varsi võib olla üks või mitu, need on vahel lihtsad, kuid sagedamini veidi harunenud, kandilised, kaetud kaheharuliste lidus karvadega. Värvuselt on varred rohelised, alusel mõnikord lillakad.
Maa-alune osa Taimel on hästiarenenud harunenud peajuurega ja rohkete lisajuurtega sammasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb seemnetega. Üks taim annab 1900¼5600 seemet aastas.
Levik ja ohtrus Väga laia levilaga liik, esineb kogu Euroopas ja peaaegu kogu Aasias, kuid ka Põhja-Aafrikas ja Põhja-Ameerikas. Eestis kõikjal sage.
Kasvukoht Kasvab peamiselt aedades ja põldudel, prahipaikadel ja söötidel, teeäärtel. Eelistab happelist ja liivast pinnast.
Koht ökosüsteemis Õisi tolmeldavad putukad saavad nektarit, kuid ühegi elusolendiga teadaolevalt tihedamalt seotud ei ole.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Sage aia- ja põlluumbrohi, paljuneb kergesti ja väga kiiresti seemnete abil. Ravimtaim, sisaldab südametegevust mõjutavaid aineid. Perekonna üht liiki, hallikat harakalatva kultiveeritakse mõnel pool ravimitööstuse tarbeks. Ravimina kasutatakse südame- ja vereringehäirete korral. Ravimid on tugevatoimelised ja kasutatavad vaid arsti ettekirjutuste kohaselt. Seemned on õlirikkad (kuni 43%), sellest saab valmistada seepi, värnitsat ja mitmeid lakke.