Eestikeelne nimi põld-litterhein
Ladinakeelne nimi Thlaspi arvense L.
Rahvapärased nimed lutikarohi, põletisrohi, taskuhein, robirohi
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda ristõielised, perekonda litterhein.
Eluvorm Ühekojaline, üheaastane sageli talvituv rohttaim. Kasvab (4) 10-40 (43) cm kõrgeks. Taimel on iseloomulik tugev ebameeldiv lõhn.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega väikesed õied. Tupplehed on kuni 2,5 mm pikad ja kollakasrohelised. Kroonlehed on kuni 3,8 mm pikad ja valged. Õied on algul koondunud tihedasse kobarõisikusse, mis on väikestel peentel raagudel, õitsemise ajal ja viljumisel õisik pikeneb. Õitseb maist augustini.
Vili Ovaalsed kuni peaaegu ümmargused lapikud kõdrakesed, mille tipul on sügav ja kitsas sisselõige. Vilja poolmed on 2-3 mm laiuse tiivaga. Kogu kõdrakese pikkus on 1-1,6 cm ja laius 0,9-1,4 cm. Seemned on mustjaspruunid ja karedad. Ühes viljapesas on 5-7 seemet.
Leht Esinevad nii juurmised kui varrelehed, kõik on sulgroodsed tömbitipulised ja terve kuni hambulise servaga lihtlehed. Juurmised lehed asetsevad kodarikuna. Kodarikulehed ja alumised varred on lühirootsulised, äraspidimunajad, kuni 5,6 cm pikad ja 1,8 cm laiad. Keskmised ja ülemised varrelehed on rootsutud, kujult süstjad, kuni 7,5 cm pikad ning 2,5 cm laiad ja kõrvakestega. Lehed asuvad varrel vahelduvalt.
Vars Vars on püstine, karvadeta ja ülemises osas enamasti harunenud. Lehti on varrel hõredalt.
Maa-alune osa Tugeva sügavale ulatuva peajuurega sammasjuurestik.
Paljunemine Paljuneb seemnetega. Üks taim annab kuni 2100 seemet. Seemned valmivad juba suve algusest alates. Kuivas säilib seemnete idanemisvõime 10 aastat.
Levik ja ohtrus Umbrohuna on laialdaselt levinud: Euroopas, suuremas osas Aasiast ja sisse viiduna Põhja-Ameerikas, kohati Aafrikas ja Austraalias. Kodumaaks peetakse Kesk-Aasia piirkondi. Eestis tavaline.
Kasvukoht Kasvab peamiselt umbrohuna põldudel, aedades, ka teeäärtel, jäätmaadel, prahipaikadel, raudteedel, rannas adruvallidel ning harva pärisniidu hõredamatel servadel.
Koht ökosüsteemis Ebameeldiva lõhna tõttu loomad teda eriti ei söö, taim on paljudele loomadele mürgine. Õisi tolmeldavad putukad saavad mõningal määral nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Laialt levinud umbrohi, kes levib kiiresti seemnete abil. Tülikust suurendab seemnete pikk idanemisvõime. Seemned on õlirikkad, õli saab kasutada nii valgustus- kui ka toiduõlina. Varem on tarvitatud taime seemneid meditsiinis vereringet ja kuseeritust soodustava, ergutava ja reumavalusid leevendava vahendina. Noored lehed sisaldavad rikkalikult C-vitamiini, neid võib tarvitada salatina. Värsket taime on kasutatud lutikate peletamiseks. Lehmadele pole soovitatav, sest piim võtab külge litterheina ebameeldiva lõhna. Loomad teda harilikult ei söö. Suuremal hulgal süües võib taim põhjustada kariloomadele eluohtlikke mürgistusi, eelkõige seedehäireid, neerude ning maksa kahjustumist.
Sarnased taimed Ristõieliste sugukonda kuuluvate lühiealiste taimede hulgas on palju põlluumbrohtudena tuntud taimi. Põld-litterhein on neist üks kergemini eristuvaid. Koos hariliku hiirekõrvaga kasvavad nad peaaegu igal põllul. Jäta siis meelde, et hariliku hiirekõrva viljad, kõdrakesed, on kolmnurksed nagu hiire kõrvad, põld-litterheina viljad seevastu ümarad nagu litrid.