Punand
(Fumaria officinalis)
emarohi, ematuse-rohi, juushein, venituse rohi

Kui punand ükskord inimese põllule satub, siis tuleb kiiresti hoolitseda selle eest, et ta sealt kaoks. Vastasel juhul valmivad tema viljades, mida nimetatakse pähklikesteks, seemned. Kui aga seemned juba valmis on, siis levib punand igale poole. Kui nüüd ka mõned kasvavad taimed ära rohitud saavad, siis ilmuvad varsti uued taimed neist seemnetest, mis kohe ei idanenud. Nii võib punand muutuda tülikaks umbrohuks. Massiliselt esineb ta siiski harva, enamasti ikka üksikute kuid väga haraliste taimedena. Välja tõmmata pole teda sugugi raske, sest juurt pole tal peaaegu ollagi. Punand on üldse üks koos inimeste põldudega leviv taim. Nii kasvab ta näiteks Ameerikas ja Aasias just tulnukana, mitte põliselanikuna.

Haraline võib punand küll olla, kuid öeldakse, et tema vars on väheharunev. Millest siis taime kahar ja õrn väljanägemine. Loomulikult lehtedest. Need on tal mitu korda jagunenud ja hõlmad on üpris kitsad. Taim ise on suhteliselt vesine, värvuselt hallikasroheline. Punandi väheste harude tippudes moodustuvad rohkeõielised kobarad. Õied on neis lillakasroosad, piklikud, neid saab kaheks sarnaseks pooleks jaotada vaid ühe sirge abil.

Punand kuulub magunaliste sugukonda, kuid erinevalt magunatest pole tal piimmahla. Tema mahlas on aga siiski üks kasulik aine, mida kasutatakse sageli vanarahva poolt ravimiskunstis. Taimest tehtud tee tekitab hea söögiisu. Sel eesmärgil on teda kogutud ka ravimitööstuse tarvis. Kuid vanad targad avastasid temas muudki huvitavat ja kasulikku. Nii sai õitest ja varre ülemistest osadest väljapressitud mahl või valmistatud ekstrakt silmaravimiks. Abi leiti temast eelkõige silmade punetamise ja silmapõletiku korral.

Huvitavad on ka punandi viljad, pähklikesed. Valmimisel tekib nende ülemisse serva väike auguke, kust pääseb valminud tumedavärviline seeme välja. Seemneid on aga igas pähklikeses vaid üks. Nii et põllul tüütut umbrohtu punandit märgates ja nähes, et tema viljades on augud sees, ärge olge õnnelikud. Ei ole ükski putukas teid umbrohtude levimise takistamises aidanud. Veel enam, te olete taime laienemise peatamisega hiljaks jäänud. Alati tasub meenutada, et ega kahjurid umbrohtu puutu. See kehtib küllaltki hästi ka punandi puhul.