Rohulauk
(Allium oleraceum)
unilauk, mets look, metssibul, hermet

Kõik tunnevad hästi köögivilju sibulat ja küüslauku. Ka meie looduses elab nende taimede sugulasi, laugu perekonna liike. Laukudest on kõige tavalisem rohulauk. Nagu laukudel ikka, nii on ka rohulaugu kõigil osadel iseloomulik tugev sibula lõhn ja küüslaugu maitse. Laukudele annavad iseloomuliku lõhna ja maitse mitmesugused ained, ennekõike väävel. Seesama vedelik, mis teeb laukude perekonna nii hästi äratuntavaks, on ammustest aegadest olnud kasutusel meditsiinis kui baktereid hävitav vahend. Samuti sisaldavad laugud rikkalikult C-vitamiini. Rohulauk võib muutuda umbrohuks.

Kuidas rohulauku teistest laukudest eristada? Kõigepealt on tal iseloomulikud kitsad "sibulalehed", mis ülemises osas on selge nurgelise vihmaveerenni kujuga. Erinevalt teistest laukudest on rohulaugu õisiku alusel kaks pikka ja kaua püsivat kandelehte. Rohulaugule on kõige sarnasem Lääne-Eestis harva kasvav kaitsealune nurmlauk, ent selle õisiku alusel on vaid üks kilejas varakult varisev kandeleht ning õisikus olevad sigisibulad asuvad väga tihedalt üksteise kõrval. Raskem on rohulauku segi ajada metslauguga, kellel on lamedad küüslauku või porrut meenutavad lehed ning taim ise on suuremat kasvu ja lilla õisikuga.

Laukude perekonna huvitav liik on karulauk. Karulaugul on suured kuni viie sentimeetri laiused lehed, mida kasutatakse toiduks. Karulauk on küllalt haruldane ja kaitsealune taim (III kategooria) ning loodusest teda koguda ei tohi. Haruldane on karulauk eeskätt seepärast, et tema kasvukohtadeks on salumetsad, kus kasvad jalakad, saared ja pärnad - selliseid metsi on Eestis vähe.

Tagasi Eestis kõige levinuma, rohulaugu juurde. Rohulaugul on paljunemiseks kolm võimalust. Esiteks, nagu suurem osa taimi, paljuneb ka rohulauk seemnetega. Teiseks valmivad rohulaugu õisikutes väikesed sibula välimusega moodustised. Neid nimetatakse sigisibulateks. Kolmandaks tekivad tema maa-aluste sibulate ümber noored tütarsibulad. Tütarsibulad ja seemned on olemas ka teistel laukudel, sigisibulaid kõigil pole. Rohulaugul seevastu mõnikord õisik ainult sigisibulatest koosnebki ja õisi pole.