Eestikeelne nimi roomav tulikas
Ladinakeelne nimi Ranunculus repens L.
Rahvapärased nimed roomav tulilill, seakärsahein, varesenaadid, hanijalg
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda tulikalised, perekonda tulikas.
Eluvorm Mitmeaastane suvehaljas ühekojaline rohttaim. Kõrgus 15-40 cm.
Õis Kahesugulised viietised õied, kaheli õiekattega, lahklehised. Õie läbimõõt 15-23 mm. Kroonlehed kollased. Õied asuvad harude tippudes ühekaupa. Õitseb maist augustini.
Vili Pika sirge nokaga pähklikesed, munajad, lamedad, palistusega, pinnal punktikestega. Koondunud kerajaks koguviljaks. Igas pähklikeses üks seeme. Seemned valmivad varakult, juba augustis-septembris.
Leht Kolmetised liitlehed. Varrelehed on juurmistest väiksemad, vähemalt ülemised on rootsutud. Juurmised lehed on rootsulised, lehekesed kolmeti lõhised kuni jagused, rootsulised, keskmine leheke on pikema rootsuga.
Vars Maapealne vars on harunenud, rohkete okstega, roomav või tõusev, pikkade roomavate ja sõlmekohtadelt juurduvate võsunditega. Paljas, harvem kaetud karvadega. Alusel enamasti lillakalt värvunud.
Maa-alune osa Risoom on väga lühike, rohkete narmasjuurtega.
Paljunemine Kaugemale levib seemnetega, aga lähiümbrusesse ka vegetatiivselt maapealsete roomavate võsunditega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, ka Siberis, Kaug-Idas, Väike-Aasias, sissetooduna Põhja- ja Lõuna-Ameerikas, Austraalias. Eestis väga sage.
Kasvukoht Kasvab niisketel niitudel, soodes, metsades, metsasihtidel, veekogude kallastel, kraavides, umbrohuna põldudel ja aedades. Salu- ja lodu- ja lammimetsas, madalsoos, päris- ja lamminiidul, rohurindes. Eelistab niiskemaid valgusküllaseid kasvukohti.
Koht ökosüsteemis Sageli kasvab umbrohuna.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Kogu taim on mürgine, kuid vähem kui teised tulikaliigid, sisaldab tulikalistele omast anemoniini ja sinihappe eelühendeid. Mahl põhjustab nahale sattudes põletuste, villide ja haavandite teket, seespidiselt limaskestade raskeid põletusi. Taime kuivades mürgisus kaob. Sageli tüütu põlluumbrohi.
Sarnased taimed Maismaal kasvavate tulikaliikide juurmised lehed on enamasti mitmesugusel määral lõhestunud või jagused. Ometi on need lihtlehed, sest üksikud lehe osad ei ole väga selgelt eristunud, need ei kinnitu lehele omaette rootsuga. Roomaval tulikal on kolmetised liitlehed, mis tähendab, et igal juurmisel lehel on väga selgelt eristunud kolm lehekest (mis võivad omakorda olla lõhestunud).