Eestikeelne nimi salu-tähthein
Ladinakeelne nimi Stellaria nemorum L.
Rahvapärased nimed vesinaat, koorelill, rannamalts, arutähthein
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda nelgilised, perekonda tähthein.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline suvehaljas rohttaim. Pikkus 25-60 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekatega õied. Tupplehed süstjad, kileja äärisega, alusel näärmekarvased, pikkus kuni 6 mm. Kroonlehed tupplehtedest ligi 2 korda pikemad, valged, peaaegu aluseni kaheks jagunenud. Neil on võrdlemisi pikad näärmekarvased raod, mis peale õitsemist käänduvad alla. Õied on koondunud tipmistesse ebasarikatesse. Õitseb mai lõpust juulini.
Vili Piklik ja tupest veidi pikem kupar, mis avaneb kuue peaaegu aluseni ulatuva hambana. Seemned ümardunud, krobelised.
Leht Piklikult südajad teritunud tipu ja ripsmelise servaga õrnad lihtlehed. Lehe pikkus 3-8 cm ja laius 2-4 cm. Alumised lehed on pikarootsulised, ülemised vahel päris rootsutud.
Vars Taimel on üks vars, see on nõrk, mistõttu on lamav või tõusev. Ülemises osas on ta harkjalt harunenud ja näärmekarvane, alaosas enamasti paljas.
Maa-alune osa Risoom on pikk ja peenike, kergesti murduv.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, kuid ka Kaukaasias ja Väike-Aasias. Eestis mandriosas sage, saartel harva, moodustab tihti suuri kogumikke.
Kasvukoht Kasvab niisketes ja varjukates metsades, vajab viljakat savikat huumuserikast mulda. Peamiselt salumetsades, vähem ka lammimetsades.
Koht ökosüsteemis Mõningal määral taimtoidulistele loomadele toiduks. Õisi tolmeldavad putukad saavad veidi nektarit.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Vähesel määral söövad teda koduloomad, kuid erilist praktilist väärtust ei oma.
Sarnased taimed Salu-tähthein on suurt kasvu tähthein, kes kasvab sageli massiliselt niisketes lehtpuumetsades. Kõik teised tähtheinad on reeglina salu-tähtheinast väiksemad ja saledama lehega. Salu-tähthein meenutab üle kasvanud vesiheina. Salu-tähtheinaga ainus tõeliselt sarnane liik on vesitähthein, kelle eristamiseks on kõige kindlam vaadata õie tunnuseid. Emakakaelad on niitjad moodustised täpselt õie keskel - neid tulebki salu-tähtheina ja vesitähtheina eristamiseks lugeda.