Eestikeelne nimi saaremaa robirohi
Ladinakeelne nimi Rhinanthus osiliensis (Ronniger et Saarsoo) Vassilcz.
Rahvapärased nimed -
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda mailaselised, perekonda robirohi.
Eluvorm Üheaastane ühekojaline rohttaim, poolparasiit. Kõrgus 20¼50 cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii kroon kui tupp on liitlehised. Tupp on üleni kaetud näärmekarvadega, serval harjastega. Kroon tihedalt näärmekarvane, kuni 2 cm pikk, helekollane, veidi kõverdunud putkeosaga. Õitel on kuni 1 cm laiused näärme- ja lihtkarvadega ebaühtlaselt hambulised kandelehed. Viimaste hambakesed on veninud sageli lühikeseks ohteks. Õisik on tipmine, hõre. Õitseb juulis ja augustis. Putuktolmleja.
Vili Kupar on näärmekarvane. Seemned tiivulised, laia läbipaistva servaga. Seemned levivad tuule abil.
Leht Varrelehed on väga kitsad (laius (2) 3¼4 (5) mm), lineaalsed, mõlemalt pinnalt näärmekarvased, servadel ja ülakülje keskrool harjastega. Asetsevad varrel vahelduvalt. Lehtede kaenlas on veel 1¼3 (4) paari väikeseid lehekesi.
Vars Püstine, tumedate pikikriipsukestega ja pikkade harunenud heledate näärmekarvadega vars, mis on ülaosas harunenud. Sõlmevahesid on palju, varre ülaosas on nad lehtedest pikemad või nendega ühepikkused, alaosas lühemad.
Maa-alune osa Juurestik on vähearenenud, kuid juurtel on haustorid, mille abil taim kinnitub teiste taimede juurtele ja ammutab neist toitaineid.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud ainult Saaremaa lääneoas.
Kasvukoht Kasvab allikasoodel ja pärisniitudel, ka puisniitudel. Lubjalembene.
Koht ökosüsteemis Mõnedele taimtoidulistele loomadele toiduks, kuid sisaldab ka vähesel määral mürgiseid aineid. Õisi tolmeldavad putukad saavad nektarit.
Kaitse II kategooria kaitsealune taim. Taime ohustavad eelkõige kuivendustööd ja kasvukohtade kinnikasvamine, vähem noppimine. Liigi säilimiseks on tähtis edukas seemneline paljunemine.
Kasutamine Kitsa levilaga kaitsealuse liigina ei oma mingit majanduslikku tähtsust.