Seaohakas
(Cirsium oleraceum)
seakapsas, jaeleht, põualill, kõhmalilled

Seaohakas on niiskete niitude ja metsade asukas. Jõe- ja kraavikaldaid palistavatel niitudel võib teda sageli massiliselt kasvamas näha. Seaohakas on suur taim, paistab hästi teise hulgast silma ja seega võiks teda lähemalt tundma õppida. Ta võib kasvada suurele mehele rinnakõrguseni. Nii ulatub ta enda kõrval kasvavatest kõrrelistest üle. Kuid suur ja lopsakas kasv pole ainus, mis seaohaka hästi nähtavaks teeb. Peamine, mis teda ka kõigist teistest meie ohakaliikidest eristab, on tema värvus. Nimelt on  seaohakas kas valkjas- või kollakasroheline.

Lopsakas kasv on seaohakal aga selline, et tihti on raske uskuda, et tegu on ohakaga. Seaohaka lehed on täiesti pehmed ja ogad ei torgi üldse nii nagu me ohakate puhul harjunud oleme. Seetõttu on ka vanad eestlased andnud talle kohase nime “seakapsas”. Rohkem on see nimi levinud Põhja-Eestis. Tõepoolest on seaohaka lehed sama pehmed ja vesised kui kapsa omad. Toiduks need siiski ei kõlba. Kuid midagi söödavat seaohakas siiski leidub. Mulla sees on jäme toitaineterikas risoom, mida võibki julgelt toiduks tarvitada. Süüakse seda niisamuti nagu köögivilja.

Seaohaka rahvapäraseid nimesid vaadates võib tekkida küsimus, et miks teda põualilleks on hüütud. On ta ju nii niiskuselembene taim. Lugu aga on nii, et ta on nii veenõudlik, et tunneb põua saabumise ära ammu enne kui meie midagi märkame. Inimesed saavad sellest teada ühe seaohaka märgi järgi. Nimelt taime lehe otsad rulluvad enne põuda kokku. Niimoodi püüab seaohakas vähendada oma niiskusekadu. Nimetus “jaeleht” ja veel paljud sarnased on tekkinud sellest, et seaohaka lehed on alati külmad, sest need on väga mahlased ja neist aurub pidevalt vett välja. Vee aurumisel leht jahtub.

Lõpetuseks veel üks soovitus. Seaohakas on küll niitude umbrohi, kuid ärge siiski alati tast liiga kiiresti mööda jookske. Vaadake mõnikord lähemalt, kui ilusad korvõisikud tal on. Neil on pikad kollaka kroonõied ja seal leidub ka lillasid toone ning veel ühtteist. Uurige järele!