Tedremaran
(Potentilla erecta)
tedremadar, tedremadrad, nabahain, rabahein

Tedremaran on huvitav taim. Ta võib ühtviisi hästi kasvada, õitseda ja paljuneda nii happelistes turbasoodes kui neutraalsetel huumusrikastel muldadel ja ka aluselistel loopealsete muldadel. Nagu juba nimetatud kasvukohtadest selgub, ei ole tal sooja ega külma ka niiskusest. Tõepoolest leidub teda väga niiskel pinnasel ja ka päris kuivadel nõmmedel. Kõige rohkem kohtab tedremaranat aga ikka keskmiste tingimustega valgusküllases metsa- ja võsaservas või niidul.

Seda taime pole ära tunda kuigi raske. Tal on pikad peenikesed varred, mille küljes on sõrmjad liitlehed. Lehtede pealmine külg on tavaliselt roheline, kuid harva ka karvadest hallikas. Kunagi ei ole lehtede alapind paksult siidikarvane – see on hõbemarana tunnus. Lehtede alumine külg on heleroheline. Juunist augustini on näha tedremarana õisi. Need on kollased, tavaliselt nelja kroonlehega. Kõikidel teistel maranatel on viis kroonlehte. Kui aga ikka veel kahtlete oma määrangus, siis peate taime üles kaevama. Nii ilmub nähtavale tedremarana risoom, millesse nagu keegi oleks sisse joonistanud heledal taustal punase tähe. See on tingitud erinevaid aineid sisaldavate risoomiosade paigutusest.

Mis siis on tema risoomis nii head ja kasulikku? Need on eelkõige park- ja värvained, mille tõttu on tedremaran hea nii naha parkimiseks, värvimiseks kui ka haigete ravitsemiseks. Vanasti aitas ta peaaegu kõikide hädade vastu. Tema peamisi kasutusviise on kaks. Kõigepealt võib tedremaranast teha keedist, tinktuuri või alkoholleotist. Nendega loputatakse suud ja kuristatakse kurku. Keedist võib hoida näiteks igemetel ka kauem. Selline ravimine annab edu igemepõletiku, düsenteeria, angiini, bronhiidi ja enamiku suu- ning kurgu põletike korral. Kuid taimest võib valmistada ka teed. See aitab hästi kõhulahtisusest vabaneda, aga ka mao ja soolestiku limaskestade haiguste puhul. Teel on isegi rahustav toime. Teeks valmistamiseks võetakse klaasi vee kohta teelusikatäis peenestatud risoomi  ja keedetakse veerand tundi. Juua tuleb jahtunult. Lõpuks võib tedremarana keedist ka välispidiselt kasutada: haavade loputamiseks ja kompressideks nahahaiguste puhul. Lisaks nimetatutele on varem püütud temast abi saada veel paljude haiguste puhul, nii et on ikka hea taim küll.