Eestikeelne nimi teekummel
Ladinakeelne nimi Chamomilla recutita (L.) Rauschert
Rahvapärased nimed kanaperse, kaamel, saksakanalill, ubina-hein, valge ätse
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda korvõielised, perekonda kummel.
Eluvorm Üheaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus 10-30 (50) cm. Taimel on iseloomulik tugev ja meeldiv lõhn.
Õis Korvõisiku läbimõõt on 1,5-2,4 cm, asuvad üksikult pikkadel peenikestel raagudel varreharude tippudes. Õisikupõhi on iseloomulikult kuhikjas, seest õõnes, 3-realise üldkatisega. Õisiku serval on 10-15 valget keelõit 5-9 mm pikkuse küllaltki kitsa naastuga. Õisiku puhkedes on keelõied risti õisikuteljega, hiljem käänduvad alla. Putkõied on kollased. Õitseb juuni lõpust septembrini, vahel veel oktoobriski.
Vili Peaaegu ruljas, alusel ahenenud pisut lapik lendkarvadeta seemnis. Värvuselt hallikaspruun, (3) 4-5 valkja ribiga. Seemnise pikkus on 12 mm. Valmivad pidevalt alates mõnest nädalast pärast õitsemise algust. Idanemiseks vajavad seemned rohkesti valgust ja niiskust.
Leht Enamasti rootsutud lineaalseteks kuni niitjateks hõlmadeks jagunenud lihtlehed, sulgjagused, enamasti kaheli-, harva isegi kolmelijagused. Hõlmade tipp on sageli valkja ogatipuga. Lehtede pikkus 1-6 cm, laius 1-1,8 cm.
Vars Vars on püstine või alusel veidi tõusev, enamasti juba alusel harunenud.
Maa-alune osa Palju peenikesi lisajuuri.
Paljunemine Paljuneb seemnetega.
Levik ja ohtrus Levinud enam-vähem kogu Euroopas, samuti Lääne- ja Ida-Siberis, Kaug-Idas, Kesk- ja Väike-Aasias ning sisse viiduna Põhja- ning Lõuna-Ameerikas ja Austraalias. Eestis pole põlisasukas, kuid esineb hajusalt metsistunult.
Kasvukoht Kasvab kultuurpõldudel, metsistunult prahipaikadel, teeservadel, elamute ümbruses, umbrohuna aedades ja põldudel, harva päris- või looniidul.
Koht ökosüsteemis On küllaltki tugevasti teisi taimi väljatõrjuv liik. Massilise esinemise korral ei ole põllul sageli ühtegi umbrohtu.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Väga vana ravimtaim. Taim leiab ravimtaimena ka kultiveerimist. Peamiselt kasutatakse tema õisikuid. Sisaldab rohkesti eeterlikku õli ja C-vitamiini, on tugeva põletikuvastase toimega. Kasutatakse peamiselt tee ja kompressina põletike ja haavade raviks, vähendab ülitundlikkust (nii on kasutatav naha allergiliste reaktsioonide vähendamiseks), nii seespidiselt kui välispidiselt (seedeteede ja hingamisteede põletikud, hambavalu, köha, nahapõletikud, silmade põletikulised nähud, haavandid jms.). Aitab ka mao- ja soolegaaside vastu, omab higileajavat ja uriini- ning sapieritusteritust soodustavat toimet. Teekummeli keedist kasutatakse vannideks ja juuste pesemiseks. Paljuneb seemnetest kergesti, võib muutuda umbrohuks. Taime eeterlikku õli kasutatakse likööri- ja parfümeeriatööstuses, samuti portselani värvimisel teatava lahustina.
Sarnased taimed Teekummel kuulub sellesse “karikakra õitega” esmapilgul sarnaste taimede rühma, kus on mitmeid liike erinevatest perekondadest. Nii et määramisel tasub tähelepanelik olla! Eestis looduslikult kasvavatest taimedest võib ta sagedamini segi minna kesalillede, härjasilma ja valge karikakraga.