Eestikeelne nimi valge iminõges
Ladinakeelne nimi Lamium album L.
Rahvapärased nimed emanõges, imenõges, piimanõges, miiksmaasikas, mesilill
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda huulõielised, perekonda iminõges.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus tavaliselt (20) 30...60 cm, harva rohkem.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega, kuni 2,5 cm pikkused nektaririkkad õied. Nii tupp kui kroon liitlehised. Tupp on kellukjas, umbes 1 cm pikkune, pikkade naaskeljate tipmetega, alusel tumedalt värvunud. Kroon kahehuuleline, kollakas- või määrdunudvalge, 2...2,5 cm pikk, välisküljel tihedalt karvadega kaetud. Krooni putkeosa veidi kõverdunud, selle sees on karvade ring. Alumisel huulel on rohekad täpid. Õied asuvad männastena ülemiste lehtede kaenlas. Õite alusel on kitsad ripsmelise servaga kandelehekesed. Õitseb aprillist septembrini, üksikuid õisi võib leida ka oktoobris. Putuktolmleja.
Vili Viljad piklikmunajad, peaaegu kolmekandilised, tumedad rohekaspruunid pähklikesed, mille pinnal on roidetaolised väljakasvud. Pikkus kuni 3,5 mm ja laius kuni 1,5 mm.
Leht Munajad südaja või peaaegu sirge alusega teravalt saagja kuni täkilise servaga enam-vähem sulgroodsed rootsulised lihtlehed, mis on tumerohelised, suhteliselt õrnad ja kortsulised, hõredalt karvased, asetsevad varrel vastakuti. Lehe pikkus (1,5) 2,5...7,5 cm ja laius 1,5...5,5 cm.
Vars Vars on püstine, sirge, tavaliselt mitteharunev.
Maa-alune osa Risoom on roomav, harunev, moodustab pikki võsundeid, kaetud pehmete valkjate harali karvadega.
Paljunemine Paljuneb seemnetega ja vegetatiivselt risoomivõsundite abil.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, kuid ka Siberis, Kaug-Idas, Kesk-, Kagu- ja Väike-Aasias, Põhja-Ameerikas. Eestis väga sage.
Kasvukoht Kasvab enamasti umbrohuna aedades, teeservadel, parkides, elamute ümbruses, jäätmaadel, prahipaikadel, vahel esineb ka metsaservades ja salumetsades.
Koht ökosüsteemis Tolmeldavad putukad saavad rikkalikult nektarit. Õie ehituse tõttu saavad taime tolmeldada vaid pikasuiselised kiletiivalised.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Kasutatakse ravimtaimena, kogutakse õiekroone. Ravim on kootava toimega, limane. Kasutatud hingamisteede põletike puhul ja verejooksu peatava vahendina nii kopsu- kui ka emakaverejooksu puhul, aga ka neeru- ja põiepõletiku, lümfiteede põletiku, valgevooluse, unetuse puhul, soodustab uriinieritust. Lehtedes leidub suhteliselt palju vitamiini A ja vitamiini C. Hea meetaim. Umbrohuna aedades. Kasutatav ka ilutaimena, esineb mitmeid dekoratiivsete laiguliste lehtedega vorme.