Harilik vesikanep
(Eupatorium cannabinum)
jooksjahein, kanepilill, oja-kollad, veeojarohi

Harilik vesikanep pole kuigi hästi tuntud taim, kuid mitme huvitava omaduse poolest väärib kindlasti tähelepanu. Vähene tuntus on arvatavasti tingitud kasvukohast. Vesikanep kasvab niisketes ja soistes kohtades, kuhu tihti ei satuta. Sageli võime teda leida kraavikallastelt või veekogu serval kaldavõsast. Vesikanepile meeldib viljakas ning lubjarikas muld. Kui kasvukoht on soodne, siis võib augustis leitud roosades ja punastes toonides õitsev tihe vesikanepipadrik jätta vägeva mulje. Te näete enda ees rinnakõrgust tihnikut, mis kõik on kaunilt roosa või punakas. Just sellised on vesikanepi õied.

Vesikanep on ilus ja teda võiks sagedamini kasvatada aedades. On teada, et näiteks Lääne-Euroopas on vesikanepit kultuurtaimena kasvatatud juba aastast 1561. Vesikanep sobib parkidesse järvede ja tiikide niisketele kallastele. Vesikanepi õied moodustavad suuri, kuni kümnesentimeetrise läbimõõduga õisikuid. Tema rohkest õitsemisest saavad kasu ka mesilased, kes tolmeldavad vesikanepi õisi ja saavad vastutasuks magusat nektarit.

Kui luup kätte võtta ja vesikanepi õit uurida, võib leida mõndagi ühist teada-tuntud päevalillega. Lõpuks tuleb välja, et nende õite ehitus on väga sarnane, ainult värvus ja suurus on teistsugune. Tegelikult kuulubki vesikanep sarnaselt päevalillele korvõieliste sugukonda. Vesikanepil on mõlemasugulised putkõied, mis on tavaliselt ainult viiekaupa koondunud väikesteks mõne millimeetri suurusteks korvõisikuteks. Ometi näeme palju suuremaid õisikuid! Jah, väikesed korvõisikud koonduvad omakorda suuremasse liitõisikusse. Nii saadaksegi suur väljapaistev õisik, mis meelitab kohale palju tolmeldajaid.

Vesikanepi pikkadest tugevatest vartest saab jämedat kiudu, millest võib punuda tugevat nööri ja jämedat köit. Vartest ja lehtedest saab sinist või peaaegu musta värvainet. Rahvameditsiinis on vesikanepit kasutatud verdpuhastava vahendina, kuid on mürgine ning seetõttu enam ei tarvitata. Ja mida on vesikanepil pistmist kanepiga? Nii ühest kui teisest saab kiudu. Ka lehtede kuju on kanepil ja vesikanepil sarnane.