Eestikeelne nimi ümaralehine kellukas
Ladinakeelne nimi Campanula rotundifolia L..
Rahvapärased nimed liivakell, kukekell, kurekatlad, konnakullus
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda kellukalised, perekonda kellukas.
Eluvorm Mitmeaastane ühekojaline rohttaim. Kõrgus (10) 20-40 (55) cm.
Õis Mõlemasugulised kaheli õiekattega õied. Nii tupp kui kroon liitlehised. Õiepungad püstised, kuid puhkemisel vajuvad õied longu. Tupp paljas, kitsaste teravatipuliste püstiste või eemalehoiduvate kroonist palju lühemate tipmetega. Kroon helesinine, väga harva ka valge, kuni 2 cm pikkune, kolmandiku ulatuses lõhestunud laiadeks lühidalt teritunud tipuga hõlmadeks. Õied asuvad pikkadel raagudel 5-7-kaupa laiuvas pöörisjas õisikus, need on sageli omakorda koondunud suuremasse liitõisikusse. Õitseb juunist septembrini. Putuktolmleja.
Vili Longus kupar, millest seemned pääsevad välja kolme kupra alusel tekkiva augukese kaudu. Augukesed sulguvad niiske ilmaga. Seemned valmivad augustis ja septembris.
Leht Esinevad nii juurmised kui varrelehed. Juurmised kuivavad sageli juba õitsemise ajaks. Juurmised ja steriilsete võrsete lehed on pikarootsulised, südajad, neerjad kuni munajad, täkilise või saagja (harva terve) servaga. Varrelehed on rootsuks ahenevad, lineaalsed, terveservalised või väga peenehambalised, nende pikkus on 2-7 cm ja laius 2-4 mm, varre tipuosas muutuvad veelgi väiksemaks.
Vars Varsi on üks või mitu, viimasel juhul moodustab hõreda kogumiku (10-20 vart). Varred on enamasti harunenud, paljad või väheste karvadega.
Maa-alune osa Risoom on roomav, peenike, rohkete peente lisajuurtega, mis ulatuvad kuni 10 cm sügavusele mulda.
Paljunemine Paljuneb seemnetega, kogumik laieneb risoomi abil. Paljundada saab ka jagamise teel ja rohtsete pistikutega.
Levik ja ohtrus Levinud laialdaselt Euroopas, puudub lõunapoolsetel aladel, esineb ka Lääne- ja Ida-Siberis, Kaug-Idas, tulnukana Lõuna-Ameerikas ning Uus-Meremaal. Kogu Eestis tavaline, sagedam Lääne-, Põhja- ja Kagu-Eestis.
Kasvukoht Kasvab meil kuivematel päris- ja looniitudel, puisniitudel, teede ja raudteede servades, valgusrikastes kuivades männikutes, kadastikes ja paepealsetel: nõmme-, palu- ja loometsas. Kasvab sageli väga kuival liivasel pinnasel. Liiga viljakal mullal taimed lamanduvad kergesti ja kaotavad oma dekoratiivsuse.
Koht ökosüsteemis Hõreda rohustuga kohtades kasvab suuremate puhmikutena, kuid tihedas rohustus suudab kasvada vaid üksikult.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Väärtuslik ilutaim, sest õitseb kauem kui meie teised kellukaliigid, samuti on tema õied väga kaunid ning õisikud rohkearvulised. Sobib hästi väikeste rühmadena kiviktaimlasse ja püsilillepeenrale. Kasvab hästi ka ripp-pottides või akna- ja rõduservadel kastides.
Sarnased taimed Ümaralehine kellukas läheb hapra üldilme tõttu kõige kergemini segamini hariliku kellukaga. Oluline erinevus on õiekrooni kujus, mis harilikul on oluliselt enam lõhestunud kui ümaralehisel. Õiekrooni kuju poolest on ümaralehine kellukas äravahetamiseni sarnane suureõielisele kellukale, aga viimane on igas võimalikus mõõtmes oluliselt suurem ja tugevam taim.