Ümaralehine uibuleht
(Pyrola rotundifolia)
talihaljakad, luuvalurohi, lambakõrv, kopikalehed, varsakabi

Ümaralehine uibuleht on metsade taim, kes võib kasvada ka puisniitudel, kuid päris lagedatel niitudel mitte kunagi. Kõige enam meeldivad uibulehele sellised metsad, kus kasvab kaske ja leppa. Kui uibuleht tuuakse aeda kasvama, võib juhtuda, et taim kiratsema jääb ja hukkub. Milles asi? Uibulehed on mükoriisataimed, kes ei saa ilma seenteta kasvada. Nii et kui uues kasvukohas sobivat seent ei ole, siis taim sureb. 

Kuna uibulehel on hästi arenenud koostöö seentega, siis on ta enda juurestik väike ega ulatu kuigi sügavale. Hästi on seevastu arenenud metsakõdus roomavad varred, mis annavad rohkesti võsundeid. Võsunditest võib igalt sõlmekohalt kasvada uus maapealne õisikuvarb. Samast ilmuvad ka uibulehe lehed, mis kasvavad juurmise kodarikuna. Kodarikulehed, nagu ümaralehise uibulehe nimigi viitab, on enam-vähem ümmargused. Eriti ilusaks muudab lehed tumeroheline läikiv värvus. Uibulehe lehed on katsudes nahkjad ja tugevad. Niisugused peavad lehed olema seepärast, et talv üle elada. Uibulehed on igihaljad taimed. Gröönimaal tehtud katsetes on tema lehed elanud isegi nelja aasta vanuseks..

Väga ilusad on ka uibulehe õied, mis asuvad hõredas kobaras püstisel õisikuvarval. Neil on neli või viis munajat kroonlehte, mille põhivärvus on valge. Kuid sageli pole nad mitte puhasvalged, vaid kauni roosaka, lillaka või isegi roheka jumega. Eriti huvitav on ümaralehise uibulehe õie emakas, mille kael on väga pikk ja allapoole kõverdunud. See on üks tähtis tunnus, mis eristab seda liiki teistest uibulehtedest. Sarnane emakakael on vaid rohekal uibulehel, kelle õied on enam kollakasrohelised ja mis peamine, lõhnatud. Ümaralehise uibulehe õied on tugeva meeldiva lõhnaga. Tugeva lõhnaga kauneid uibulehe õisi korjatakse ka vaasi panemiseks.