Eestikeelne nimi kähar sulgsammal
Ladinakeelne nimi Ctenidium molluscum (Hedw. ) Mitt.
Rahvapärased nimed -
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub klassi lehtsamblad, sugukonda ulmikulised, perekonda sulgsammal.
Eluvorm Kahekojaline, kuni 10 cm pikkuste võsudega, läikivroheline kuni kuivanult kuldpruun sammal. Kasvab tihemurusalt, moodustab pehme samblakihi.
Leht Lehe alus on südajas, tipu suunas ahenevad need teravaks naaskeljaks tipuks. Leherood haruneb kaheks ja on väga lühike või puudub. Kogu leheserv teravalt saagjas. Kõik lehed on ühekülgselt sirpjalt kuni peaaegu spiraalselt kõverdunud. Lehe pikkus kuni 2 mm, laius kuni 0,9 mm. Oksalehed on varrelehtedest väiksemad, süstjad.
Vars Varred on painduvad, sageli lamavad, rohkete korrapäraselt sulgjalt ühes tasapinnas asetsevate okstega. Nii okste kui varte tipud on spiraalselt kuni haakjalt kõverdunud. Oksad lühenevad varre tipu suunas väga korrapäraselt.
Paljunemine Paljuneb eostega. Eosest moodustub eelniit, millest kasvavad taimed, millel arenevad suguorganid. Viljastunud munarakust areneb eoskupar, milles valmivad eosed. Eoskuprad on piklikmunajad, värvuselt kastanpruunid ja asetsevad varrel külgmiselt 1-2 cm pikkustel punastel harjastel. Eosed valmivad suvel.
Levik ja ohtrus Levinud laialdaselt Euroopas, kuid ka Kaug-Idas, Aafrikas ja Põhja-Ameerikas. Eesti lääne- ja põhjaosas tavaline, mujal puudub või haruldane.
Kasvukoht Lubjalembene liik, lubjavaesel pinnasel puudub. Sageli kasvab päris lubjakividel või lubjarähal, kuid ka loopealsetel, hõredates loometsades ja looniitudel, ka turvastuvatel sooniitudel, vahel niiskematel pärisniitudel. Niiskuselembene.
Koht ökosüsteemis Moodustab niisketel lubjarikastel niitudel ja hõredates metsades pehme samblakihi, milles leiavad varju ja kaitset külma talve eest paljud väikesed loomad.
Kaitse Ei kuulu kaitstavate taimede nimekirja.
Kasutamine Ei oma praktilist väärtust.
Sarnased taimed Lehviksammal. See on püstiste tugevate kahekülgselt tihedalt oksistunud vartega sammal. Lehviksambla taimed kasvavad muruna tihedalt üksteise kõrval, moodustades palu- ja laanemetsades maapinnal selgeid helerohelisi laikusid.