Harilik soosõnajalg
(Thelypteris palustris)

sõnajalg, soosõnajalg

Sõnajalgade kohta võib ka keerdlehik öelda. Keerdlehik on tabav nimetus, sest viitab sõnajalgade väga iseloomulikule ühisele tunnusele. Äsja tärganud sõnajalgade kevadised noored lehed on kokku rullunud, keerdunud, ja rullivad end kasvades tasapisi lahti. Soosõnajala lehe lahtikeerdumist võib vaadelda vesistes kasvukohtades. Soosõnajalg on Eestis kasvavatest sõnajalgadest kindlasti kõige niiskuslembesem. Ta kasvab soodes, lodudes, lodumetsades ja õõtsikutel, sageli päris jalgupidi vees. Kasvukoha järgi on teda tundnud ka vanad eestlased ja nimetanud teda samuti soosõnajalaks.

Peale iseloomuliku kasvukoha on soosõnajalal teisigi häid tunnuseid. Tema lehed on helerohelised ja väga õrnad. Sõkalsoomuseid soosõnajala lehe rootsul erinevalt paljudest teistest sõnajalgadest ei ole. Soosõnajala lehed on keskmist kasvu, enamasti alla poole meetri pikad, ja meenutavad linnu sulge - tal on lihtsulgjad liitlehed (lihtsulgjas liitleht on selline liitleht, mille lehekesed omakorda veel väiksemateks selgesti eristuvateks lehekesteks ei jagune).

Harilik soosõnajalg levib nii eoste kui risoomiga. Risoom on musta värvi, küllalt pikk ja harunev. Soosõnajala kogumikud, mis võivad nii hõredad kui päris tihedad olla, kasvavad just vegetatiivselt, risoomi abil levides. Vastavalt kasvukohale on soosõnajala eoste levimine mõnevõrra teistsugune kui teistel Eesti sõnajalgadel. Lisaks tuulele võivad eosed edasi kanduda ka veega. Kui eos on takerdunud sobivasse kasvukohta ja endasse piisavalt vett imanud, algab soosõnajala pikk eluring otsast peale.

Idanenud eosest areneb pisike roheline leht, mis meenutab pigem sambla lehekest. Selle alumisele küljele ilmuvad peagi väikeste risoidide kõrvale mügarikud. Neist suuremates valmib üks liikumatu munarakk (emassugurakk). Väiksemates areneb hulk viburitega isassugurakke. Kui niiskust on piisavalt, ujuvad isassugurakud munarakuni. Kahe suguraku ühinemisel hakkab kasvama taim, kes näeb suureks sirgudes välja meile tuttava soosõnajala välimusega. Nii et päris pikk tee, enne kui eosest uus sõnajalg ehk keerdlehik saab.