Eestikeelne nimi karukold
Ladinakeelne nimi Lycopodium clavatum L.
Rahvapärased nimed kuusekold, kuuseraig, metshumur, nõiarohi, reburaigas
Süstemaatiline kuuluvus Kuulub sugukonda kollalised, perekonda kold.
Eluvorm Mitmeaastased igihaljad roomava varrega taimed.
Eoslad Eoslad on koondunud eospeadesse, mis asuvad muust varrest selgesti erineva, hõredalt lehistunud kandja tipus, tavaliselt 2¼3 kaupa. Kandja pikkus võib olla kuni 18 cm, eospea pikkus kuni 6 cm. Eoslad on neerjad, mitmekihilise seinaga ning paiknevad üksikult eoslehtede ülemisel küljel. Eoslehed on kollakasrohelised, hiljem muutuvad helekollasteks, kujult munajad ja veidi hambulise servaga, pikkus 2¼3 mm, laius 2 mm. Tipust ahenevad eoslehed pikaks läbipaistvaks karvaks, mille alaküljel on selgesti nähtav pearood. Eoste valmides avanevad eoslad lõhenedes. Eosed on ribilised, kollakasvalkjad. Taim kannab eoseid juulist septembrini.
Leht Lehed on igihaljad, väikesed ja naaskeljad, asetuvad varrele tihedalt mitmerealiselt, spiraalselt ning on suunatud varre tipu poole. Värvuselt rohelised või kollakasrohelised. Lehetipp aheneb pikalt pikaks pehmeks läbipaistvaks karvaks. Varrelehtede serv on veidi hambuline, oksalehed on terveservalised.
Vars Vars on pikk ja roomav, tugevasti harunev, paljude tõusvate okstega. Pikkus kuni 2 m.
Maa-alune osa Varre küljes asuvad nõrgalt arenenud harunevad lisajuured.
Paljunemine Eostest moodustuvad eellehed. Eellehed on mõlemasugulised, muguljad või naerikujulised, klorofüllita. Need paiknevad mullas ja toituvad mükoriisa abil. Eellehtedel arenevad suguorganid. Ühtedes valmib suurel hulgal isasugurakke, liikuvaid spermatosoide, emassuguorganites igaühes üks munarakk. Viljastunud munarakust areneb uus taim. Eoste idanemiseks kulub 6¼7 a. ja eellehe arenguks 10¼15 a.
Levik ja ohtrus Levinud peaaegu kogu Euroopas, Siberis, Kaug-Idas, Jaapanis, Kesk-Aasias, Aafrikas ja Austraalias. Eestis tavaline.
Kasvukoht Liivastes männi-, kuuse- ja segametsades. Kasvab palu-, soo- ja lammimetsa rohurindes. Eelistab kuivemaid kasvukohti.
Koht ökosüsteemis Eelehed toituvad mükoriisa abil.
Kaitse III kategooria kaitsealune taim. Taime ohustab rohke kogumine, sest kasv on väga aeglane, samuti ohustavad metsatööd.
Kasutamine Varem kasutati karukolla eoseid ravimpillide valmistamisel nende kokkukleepumise vältimiseks, puudrina imikutele, haudunud ja hõõrdunud kohtadele ning haavadele panemiseks. Tarvitati optikas läätsede lihvimisel. Süttivad kergesti plahvatusega, nii on eoseid kasutatud fotograafias ja näitelaval välgu jäljendamiseks ning muude valgusefektide saavutamiseks. Tehnikas kasutatud malmvalutöödel vormide ülepuistamiseks. Varem tuntud ilutaim pärgade ja kimpude valmistamisel, kuid ohtra kogumise tõttu hävimisohus ja võetud looduskaitse alla.